V Cihelně začalo kácení. S ním šel k zemi i bikepark

Lesopark v Šumperku u ulice Bratří Čapků, kterému ale nikdo neřekne jinak než cihelna. Přesně před týdnem, v pátek 2. září 2022 předalo město míst oficiálně k zahájení revitalizace. Během týdne se stihlo skácet několik stromů i znepřístupnit bikepark před chystanými závody. Téma, které budí emoce a rozděluje dokonce vedení města.

Před časem získalo město dotaci na revitalizaci lesoparku a rozhodlo se pro jeho realizaci. Ta se v zásadě skládá ze dvou částí, a to kácení porostu a stavební úpravy. Na každou z částí bylo vypsáno samostatné výběrové řízení. Zatímco zakázka na stavební práce byla kvůli komplikacím (mimojiné z důvodu nesložení zálohy jednoho z účastníků) zrušena a její znovu vypsání se chystá, kácení porostu bylo vysoutěženo už zhruba před rokem. V té době byl představen podrobnější plán revitalizace cihelny. Více o tom například v článku zde . V parku má být umístěna naučná stezka, posezení, mobiliář ze dřeva a další prvky.

V plánu ale není do budoucna počítáno s bikeparkem, který v Cihelně před lety spontánně vzniknul. Proto skupina kolem bikeparku vstoupila do jednání s městem Šumperk.

„Před časem jsme se dozvěděli o plánované revitalizaci parku Cihelna, se kterou souvisí také srovnání našeho parku se zemí. Hned poté jsme začali jednat. Bohužel nám bylo sděleno, že na jakoukoli snahu o zachování parku je již pozdě.“ říká jeden ze zakladatelů bikeparku Lukáš Chaloupka a dodává  „Proto jsme se rozhodli uspořádat první říjnový víkend (1-3.10 2021) rozlučkový jam, kde jsme chtěli vzdát poslední hold našemu parku. Podpořit nás přijeli bikeři z různých koutů České republiky, dokonce nám projevili podporu občané města Šumperka.“

Tato akce podle zástupce organizátorů předčila očekávání. Rozhodli se prý tak svůj boj za park nevzdat a v jednání s městem pokračovat. To probíhalo přes rok a provázel ho mimo jiné nejednotný názor vedení města na budoucnost této lokality.

Po celou dobu jsem byl pro spojení revitalizace lesoparku Cihelna ve spojení se stávajícím bikeparkem. V Cihelně se vždy sportovalo, není důvod, aby tam nezůstala jak trať pro kola, tak hřiště. Za takové peníze, které aktuální projekt spolkne, by měla Cihelna sloužit všem. Někteří jiní radní však tento názor nesdílejí.“ říká k vzájemnému jednání třeba radní Michael Kohajda (PRO Šumperk).

I přes různorodé názory ale podle informací Týdne na severu, byl třeba ještě těsně před před předáním stavby byla předběžná dohoda o zachování a organizaci víkendových závodů. Výsledkem je však fakt, že po předání staveniště byl bikepark během několika dnů zavezen dřevem a prakticky na neurčito zrušen. To kritizuje mimojiné opozice.

„Je mi velmi líto, že Bikepark cihelna bude brzy zdemolován. Kluci v čele s Lukášem Chaloupkou zde odvedli obrovské penzum dobrovolnické práce. My Šumperáci věříme, že tohle ještě není definitivní konec bajkerů v Cihelně. Cihelna má dělat radost všem. A mají v ní své místo bajkeři, pejskaři, rodiny s dětmi i samotná příroda.“ říká k tématu třeba Karel Hošek (Šumperáci).

Tento krok a zejména časování prací s bikeparkem související je také předmětem řady diskuzí, mimo jiné na sociálních sítí města Šumperka zde.

Jak ale říká místostarosta Šumperka, práce v rámci revitalizace lesoparku Cihelna probíhají dle projektu a standardně dle předem známého harmonogramu.

„Účastním se osobně kontrolních dní a žádné zvláštní postupy jsem nezaznamenal. S kolegy jsem přesvědčen, že se konečné dílo bude občanům líbit.“ dodává místostarosta města Jakub Jirgl (ANO), který se realizaci revitalizace lesoparku Cihelna v rámci vedení města roky věnuje.

Další vývoj lesoparku Cihelna ale stále není podle informací Týdne na severu pevně dán. Mimo jiné i proto, že stále i po dvou letech není vysoutěžena stavební část revitalizace. Pravděpodobně tak nejnutnější aktivity, jako například úprava terénu po kořenech stromu, udělá společnost zabývající se aktuálně kácením.  I tak se ale původní koncepce revitalizace bez stavební části neobejde. Dalším faktorem budou nadcházející komunální volby 23. a 24. září 2022 a názor nového vedení města na další rozvoj tohoto lesoparku v jižní části města.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*