Štola Mařka

Dnes se podíváme opět do lesů, konkrétně na jedno ne příliš známé místo. U Bohdíkova nedaleko od Šumperka se v  areálu bývalého Exlerova lomu rozkládá přírodní památka (s  číslem CZ0713743), vyhlášená kolem štoly z druhé světové války. Štola Mařka byla vyražena převážně anglickými válečnými zajatci v  letech 1941–1944 a  měla usnadnit přepravu vytěženého vápence z lomu Rychtář do vápenky v  Bohdíkově, její provoz byl však ukončen již v  roce 1945. Provoz štoly byl ukončen již r. 1945, původní délka 960 m je z větší části zavalená. Zůstává asi 320 m.

Ráj netopýrů

Štolu si ale neoblíbili jen turisté, ale také netopýři. Představuje totiž největší zimoviště vzácných druhů netopýrů na Šumpersku. Podle výzkumů provedených speleology od roku 1983 zimuje ve štole asi 220 jedinců 13 druhů netopýrů, včetně netopýra velkého a  netopýra černého, což z  Mařky dělá největší zimoviště vzácných druhů netopýrů na Šumpersku. Těm, kteří se o  nich chtějí dozvědět více, čeká je u vchodu k dispozici informační tabule.

Kudy k památce

Štola leží hned za Kulturním domem a  pohostinstvím U Seppla v Bohdíkově, kde doporučujeme i  zaparkovat. Ti, kteří by se na místo chtěli dopravit veřejnou dopravou, tak mohou jet do Bohdíkova autobusem či vlakem. Například vlaková zastávka je přímo naproti památce. Přístup ke štole po neznačené cestě za hospodou, kdy se odbočí ze zelené značky. Informační tabule informuje o možnosti prohlídky na adrese ČSS O  7-11, Jiří Pavlů Hostice 2,789 63 Ruda n. Moravou. Tak hezký výlet!

Po konzultaci s odborníkem vás tímto prosíme, abyste si štolu prohlédli jen zvenku a velmi opatrně. Aktuálně tam zimují netopýři, kteří jsou náchylní k vyrušení. Dalším důvodem je bezpečnost, protože štola v současné době není plně zajištěna a zabezpečena. Hrozí tak nebezpečí pro příchozí, například ve formě zavalení, a každý vstup navíc legislativně podléhá schválení příslušných úřadů, jakým je třeba báňský úřad. Děkujeme.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*