Kdo zastaví Bednarského? Vyhrál pošesté za sebou

ZÁBŘEH • V Zábřeze jsou se jménem slavného cestovatele a dobrodruha Jana Eskymo Welzla spojeny většinou recesistické akce. Welzlův kvadriatlon ale už jedenáctým rokem prověřuje sílu a kondici milovníků výzev, sportu i samotných triatlonistů. Závod kombinující běh, plavání, jízdu na kolečkových bruslích a horské kolo startoval z plaveckého areálu.

(mum, tz)

Závodníky nejdříve čekal tříkilometrový běh kolem Moravské Sázavy, jehož cílový úsek vedl strmým stoupáním. Ani letos nechybělo tradiční zpestření v podobě jednoho běžeckého a druhého plaveckého brodění. Po prvotním osmělení se skákalo do vodní nádrže Nemilka, kde se „kraulovalo“ přibližně 600 metrů. Před závěrečnou plaveckou rovinkou podél hráze čekal na sportovce skok z dvoumetrové výšky, kde živě komentoval a současně aktéry povzbuzoval moderátor Jindřich Solovský. Následovala nejobávanější disciplína, a to necelých 11 kilometrů na kolečkových bruslích. Po sjezdu z hráze vedla trasa k Hněvkovu, kde se přejíždělo na cyklostezku do obce Lupěné a dále zpět na plavecký areál. Závodníci vmístě startu přeskočili na horská kola a čekala je poslední jedenáctikilometrová štace. Nejdříve zamířili k nemilskému splavu, dále k vysílači u Jestřebí a zpět do cíle. V konkurenci pětatřiceti dobrodruhů zvládl nevšední kombinaci nejrychleji Vojtěch Bednarský, který své snažení dokončil za 74 minut a vybojoval v Zábřeze už šesté prvenství v řadě. Titul vicemistra připadl o tři minuty později jeho sourozenci Václavovi, ze třetí pozice se mohl radovat Filip Hanslián s dojezdem za 1 hodinu a 21 minut. Nejlepší ženou byla už potřetí triatlonová reprezentantka Pavlína Poláčková. Mezi dvanácti štafetami zvítězil tým Na poslední chvíli v sestavě Janků, Bílý, Stryk. V této kategorii letos startovali a pro bronzový úspěch si dojeli manželé David a Nikola Jílkovi. David si dokonce tentýž den odběhl na nedaleký bozeňovský triatlon HTSC Dolní Bušínov, který nakonec vyhrál. Celé dopoledne patřil Welzlův kvadriatlon dětem. Také pro ně se připravily čtyři disciplíny, a to převážně v areálu koupaliště. Stejně jako v předchozích letech měl dětský závod skvělou atmosféru, kterou navíc podpořil svým slovním doprovodem moderátor České televize David Knebel. Na startovní čáru se postavilo přes čtyřicet mladých zájemců nejen z Česka, ale i ze Spojených států, Francie a Řecka. Dalších více než třicet benjamínků si zazávodilo se svými rodiči. Vložený závod byl do propozic zařazen teprve v loňském roce a díky ohlasům bude mít své pevné místo i v dalších ročnících. Organizátoři už stanovili datum konání kvadriatlonové speciality v roce 2022 na 16. července.