Velký povolební přehled po komunálních volbách 2022

Šumperk, Zábřeh, Mohelnice, Hanušovice, Rapotín nebo Bludov. Výsledky, postup vyjednávání i vize pro nacházející období. To vše v přehledu po komunálních volbách, které se odehrály před pár dny, včetně vyjádření některých zúčastněných i politologa Stanislava Balíka.

Většina ANO a SPD i nízká volební účast v Šumperku

Pouze 38 procent oprávněných voličů přišlo k volbám v okresním městě. Ti pak rozdali karty následovně.

Výsledek komunálních voleb 2022 v Šumperku

Bezprostředně po vyhlášení výsledků oznámila Nezávislá volba odchod do opozice a vzápětí po ní i Pro Šumperk (KDU ČSL). V tuto chvíli tak zůstává několik variant koalice. Tak či tak v ní ale bude ANO2011 se svými 10 mandáty. Pokud bude zachováno pořadí z kandidátky i voleb, je velmi pravděpodobné, že dalším starostou města Šumperka bude Miroslav Adámek.

I přes těsný výsledek zůstává v čele Zábřeha František John

I v Zábřehu zaznamenalo vysoký výsledek ANO2011. To získalo jen cca o tři procenta méně procentuálních hlasů a stejný počet mandátů v porovnání s KDU ČSL. To do voleb vedl dlouhodobý starosta Zábřehu František John.

„Mylně se podařilo některým z těchto voleb udělat referendum o vládě. Přitom komunální volby jsou o místních tématech.“ komentuje volby starosta a dodává poděkování voličům za důvěru.

Výsledek komunálních voleb 2022 v Zábřehu

Podle informací Týdne na severu zde přes prvotní turbulentní vyjednávání situace směřuje ke koalici na původním půdorysu (tedy KDU ČSL, Nezávislá volba a STAN), nově i s jedním zastupitelem z ODS.

I v Mohelnici zůstává starosta stejný

I v Mohelnici zůstane pravděpodobně stejný starosta jako před volbami. Celých deset mandátů z dvacetijednačlenného zastupitelstva získalo uskupení Mohelnická demokracie v čele se současným starostou Pavlem Kubou.

Výsledky komunálních voleb 2022 v Mohelnici

Ten skončil na preferenční hlasy sice až čtvrtý, zůstává však v rámci uskupení kandidátem na starostu.

„Vážím si všech obdržených preferenčních hlasů. Za mě ale respektuji sestavené předvolební pořadí a kandidátem na starostu je stále Pavel Kuba“ potvrzuje místostarostka Jana Kubíčková, která získala v rámci kandidátky nejvíce hlasů.

Jednání v Mohelnici směřují ke koalici Mohelnické demokracie a ANO. Uvažuje se ale i o širším zapojení dalších uskupení.

„Děkuji všem voličům za důvěru. I přes rozložení sil bych rád do dění zapojil i další strany“ dodává Pavel Kuba.

V Hanušovicích voliči ocenili ambiciózní vizi čerstvého starosty Marka Kostky

Celých 54,8 procent a devět mandátů z patnáctičlenného zastupitelstva získala kandidátka Generace Y v čele se starostou města Markem Kostkou.

Ten nastoupil před čtyřmi lety a ihned se vrhl do prosazování velkých projektů a vizí pro Hanušovice. Třeba rekonstrukce náměstí nebo masivní výstavby nových bytových domů v moderním stylu.

K výsledku dodává, že takový počet hlasů není jen úspěch, ale i závazek a ujišťuje, že ve svých projektech chce Marek Kostka i nadále pokračovat. Na zmíněný projekt výstavby bytových domů má dle informací Týdne na severu aktuálně město Hanušovice už i vydané stavební povolení.

Vítězství ANO, konec KSČM i nové tváře v rapotínském zastupitelstvu

Rapotín provázela bouřlivá kampaň, která kromě rázných hesel nebo strhávaní plakátů vyvrcholila zvandalizováním velkoformátových bannerů kandidátky Společně pro Rapotín. Možná i to bylo důvodem jedné z nejvyšších volebních účastí v rámci okresu Šumperk.

„Děkuji všem, kteří k volbám přišli“ dodává místostarostka Markéta Csölleová, která letos kandidovala za uskupení Občané pro Rapotín.

Na prvním místě v pořadí se umístilo hnutí ANO2011 se současným starostou Bohuslavem Hudcem.

Výsledky komunálních voleb 2022 v Rapotíně

Poprvé po několika desítkách let se do zastupitelstva obce nedostal zástupce KSČM. Ti skončili těsně pod pětiprocentní hranicí. Nepokračuje také dlouholetý zastupitel Jiří Navrátil, který o svém odchodu z politiky hovořil už před volbami a kandidoval na patnáctém místě své kandidátky.

Novými tvářemi v zastupitelstvu je třeba důchodce Milan Kocur, trenér tance Jiří Burda nebo třeba předsedkyně Sdružení rodičů údolí Desné Veronika Sáblíková.

 Po dvaceti letech nový starosta v Bludově

Po minulém jednobarevném vítězství se letos ODS opět umístila na první místě. Tentokrát bude muset sestavovat koalici.

Další novinkou, a to výraznou, je fakt, že po dvaceti letech nebude starostou Bludova Pavel Ston (ODS), který se nechal slyšet, že již na postu být nechce. Kandidátem vítězné strany je tak informatik Roman Holínka.

Jedním ze zastupitelů se stal i děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, profesor Stanislav Balík. Ten pro Týden na severu komentuje výsledky komunálních voleb v okrese Šumperk.

„Drtivá většina zastupitelů je i v okrese Šumperk nezávislých. Z politických stran dominuje KDU-ČSL, s odstupem STAN, ODS a ANO. Fakticky zmizeli komunisté a sociální demokraté. Můžeme si všimnout, že s výjimkou Šumperka vesměs nejsilnější pozici obhájili v jednotlivých obcích a městech „starostenské kandidátky“ – v Bludově, Štítech, Mohelnici, Zábřehu, Postřelmově, Rapotíně. Zajímavostí je případ Petra Kuby – tento lídr vítězného opozičního uskupení v Novém Malíně je zastupitelem už ve třetí obci – nejprve v Bludově a poté v Šumperku, vždy za KSČM, nyní jako nezávislý v Novém Malíně.“ dodává Stanislav Balík.

Volební účast

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*