Lidové zvyky a obyčeje v regionu: část třetí – Velikonoce a Jidáši II

REGION, POBUČÍ • Letošní Velikonoce byly jiné a lidé se při nich museli obejít bez celé řady tradičních zvyků. Jedním z obyčejů, při kterém se shromažďuje větší množství lidí, jsou obchůzky klapačů v pašijovém týdnu. Připomeňme si je alespoň slovně. 

Od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty v kostelech nezvoní zvony a zvonky, ty jsou nahrazeny zvukem dřevěných klapaček a řehtaček. V některých vesnicích na Zábřežsku se obchůzky klapačů zúčastňuje i maskovaná postava Jidáše. Dnes se budeme věnovat dodržování této tradice v Pobučí.

Průvod klapačů, kteří nahrazují zvuk zvonů, co „odletěly do Říma“, obchází vesnici od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty. V sobotu jdou naposledy v 10 hodin, ale již bez hlučících nástrojů. Obchůzky se účastní chlapci i děvčata ve věku od 5 do 15 let. Nejstarší dva chlapci jsou kapitány a jeden z nich je v sobotu Jidášem. 

Děti se shromažďují pravidelně u místní kaple a počkají na příchod kapitánů. V sobotu je jedním z kapitánů doveden na provazu Jidáš. Nikdo nemá poznat, kdo je Jidášem, a proto je zamaskovaný od hlavy až k nohám do kostýmu, který je celý polepený krepovými papírovými barevnými stuhami. Ani do tváře mu přes stuhy není vidět. Děti pak vedou Jidáše celou vesnicí a zpívají píseň Ó milý Jidáši… U každého domu jsou obdarovány. Pouze zde v Pobučí má ještě Jidáš u pasu uvázaný tradiční měšec na peníze, v jiných vesnicích jej nahradily improvizované pokladničky. Zbytek výslužky dostávají děti do vozíku nazdobeného krepovými barevnými stuhami, který předem nachystali kapitáni.

Na konci obchůzky se Jidáš dětem z provazu utrhne a uteče.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*