Rady do zahrady 45/21

Rakytník

V listopadu můžeme ještě pokračovat s výsadbou ovocných dřevin, dokud nezamrzne půda. Dbáme na to, aby stromky byly vysazeny ve stejné úrovni jako ve školce. Keře rybízů vysazujeme asi o 10 centimetrů hlouběji, než rostly ve školce. Hlouběji se též vysazují maliníky a ostružiníky, které současně přihrneme zeminou, aby nevymrzly pupeny na kořenovém krč- ku.

Je nutné zkontrolovat oplocení, dle potřeby je opravit a obnovit ochranu kmínků proti okusu zvěří. Opravíme chrániče a při té příležitosti můžeme povolit nebo obnovit úvazky mladých stromků.

Pokud je příznivé počasí, máme ještě možnost vyhnojit půdu organickými hnojivy a zrýt záhony. Neotálejme s tím, protože podzim je pro tuto činnost jednoznačně výhodnější než jaro. Zrytá půda může dobře promrznout, drží pak lépe vláhu a při jarní kultivaci se dobře zpracovává.

Rakytník je označován jako dřevina budoucnosti. Vytváří vyšší keře do- růstající přibližně do výšky čtyř metrů, které lze řezem upravovat. Listy jsou úzké, čárkovité, plody má oranžové barvy kulovitého nebo oválného tvaru, hustě obalující větvičky. Rakytník je rostlina dvoudomá, a proto vždy musíme mít alespoň jednu samčí rostlinu. V lidovém léčitelství se používá dlouhodobě. Pomáhá při onemocnění plic, proti zánětům a nachlazení. Zvy- šuje obranyschopnost organismu, podporuje detoxikaci, působí proti bakteriím a virům a stimuluje krevní oběh. Rakytníkové plody obsahují velké množství vitaminůA,B,C,D,FaK, vitaminu E rakytník obsahuje nejvíce ze všech rostlinných plodů. Dále plody obsahují minerální látky, organické kyseliny, flavonoidy, sacharidy, olej a další prospěšné látky.

Zkontrolujeme uskladnění jiřinek, mečíků a dalších cibulnatých a hlíznatých rostlin. Poraněné hlízy, které začaly plesnivět, včas odstraníme, aby se infekce nešířila.
Petr Kumšta

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*