Martina Buchtová: „Turisty nejvíce láká téma inkvizičních procesů.“

ŠUMPERK • Nejistou sezónu v době koronavirové zažívala a zažívají informační centra. Zatímco některé lokality nadšeně hlásí nárůst především českých turistů, jiné letošní sezónu zatracují. Zajímalo mě, jak si v letošním létě stojí šumperské informační centrum. O statistikách a největších turistických lákadlech jsem si povídala s jeho vedoucí Martinou Buchtovou.

Hana Písková

Jak hodnotíte v Informačním centru Šumperk letošní letní sezónu oproti těm minulým?

Letošní sezóna začala velmi nestandardně – v rouškách a bez Slavností města Šumperka, které symbolicky každým rokem turistickou sezónu zahajují. V červnu byla znát zdrženlivost turistů ve všech turistických cílech spravovaných městem. Denní počet návštěvníků Expozice čarodějnických procesů se za červen přehoupnul přes dvacítku jen osmkrát. Meziroční pokles příjmů za červen byl zhruba 13 tisíc, neboť přišlo o třetinu návštěvníků méně než loni. Chyběly i skupiny žáků a studentů, kteří na konci školního roku navštěvují radniční věž nebo prohlídkové okruhy městem. Právě výpadky těchto organizovaných skupin jsou nejvíce citelné.

Ani v prázdninových dnech se to nezlepšilo?

Červenec už přinesl optimističtější vývoj, a dokonce překonal statistiky z loňska co se týče návštěvnosti i tržeb. Jsme velmi zvědaví na konečnou statistiku za srpen. Velký zájem je i o speciální večerní rozhledy z radniční věže, které každý pátek během letních prázdnin od 19 do 22 hodin zajišťují kolegyně a kolegové z oddělení kultury a vnějších vztahů. Možnost zažít západ slunce na radniční věži využívají zejména místní.

Cítíte v době koronavirových opatření nárůst českých turistů, případně víte, ze kterých míst k nám přijíždějí?

Nárůst turistů pociťujeme v Šumperku ve vlnách, i když to někomu bude znít zvláštně, zejména v závislosti na počasí. Když nepřeje počasí, turisté hledají alternativy ve městech. Z různých míst v Jeseníkách slyšíte, že nárůst turistů je opravdu velký, Dlouhé Stráně opět v červenci pokořily rekordy předchozí sezóny. Těší nás, že alespoň část výletníků směřujících do hor se zastaví i v Šumperku, a často jsou příjemně překvapeni. Čeští turisté k nám přijíždějí z různých krajů, nejčastěji však z Jihomoravského, Moravskoslezského a Olomouckého, jak ukázala analýza návštěvnosti turistické oblasti Jeseníky z roku 2018, kterou nechalo zpracovat Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu za použití zbytkových dat mobilních operátorů.

O co se v Šumperku nejvíc zajímají?

Turisty nejvíce láká téma inkvizičních procesů. Nejčastější otázkou v informačním centru je jednoznačně: „Můžete nám ukázat, jak se dostaneme do Expozice čarodějnických procesů?“ Rodiny hledají vyžití pro své ratolesti, zajímají je výstavy v Muzejíčku šumperského muzea, ale i to, kam mohou do přírody na procházky s kočárkem. Chtějí poradit dobrou restauraci, příjemnou kavárnu, dětské hřiště. Oblibě se těší i discgolfové hřiště Kotel, v létě samozřejmě bratrušovské koupaliště.

Máte už nějaké návštěvnické rekordy?

Na začátku srpna se nám návštěvníci zasloužili o největší denní návštěvnost Expozice čarodějnických procesů v historii, tedy pokud nepočítáme volné vstupy v rámci Dnů evropského dědictví či jiných akcí. 3. srpna jich tam zavítalo 272, což je na hranici denní kapacity expozice. K tomuto nečekanému číslu nám pomohl déšť a také to, že pondělí je tradičně zavíracím dnem zámků a muzeí.

Jsou nějaké slabiny, které Šumperk v rámci poskytování služeb turistům v současné době cítí, a daly by se zlepšit?

Neviděla bych to úplně jako slabiny, ale spíš jako prostor pro zlepšení. Ať už je to rozšíření nabídky vyžití, drobné úpravy provozní doby některých památek nebo společná komplexní propagace letních kulturních akcí. Co se týče prvního bodu, v září se otevře zrekonstruované aquacentrum se saunovým světem, což zaplní velkou mezeru v nabídce. Příští rok vznikne v příměstském lese hřiště a odpočinková zóna s dřevěným molem a lavičkami pro rodiny s dětmi. Každý rok nám do příměstského lesa přilétají noví andělé z tradičního dřevosochání spolku Artibi v Rejcharticích, Andělské stezky jsou mezi turisty velmi oblíbené. V plánu je také vyznačení nových cyklotras v okolí města v rámci projektu YEScyklo, který zaštiťuje Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu. Co se týče společné propagace letních kulturních akcí, udělaly letos šumperské kulturní instituce ve spolupráci s městem první krok v podobě souhrnného plakátu a webové prezentace pod názvem Šumperské kulturní léto. A věřím, že příští rok spolupráci posunou ještě dál.

Máte nějaká konkrétní čísla, kolik lidí letos v létě zatím IC navštívilo?

Návštěvnost informačního centra zůstává na podobných hodnotách jako v loňském roce, červnová čísla byla ještě o zhruba 400 návštěvníků za měsíc nižší než loni (téměř 2 tisíce návštěvníků), v červenci k nám již zavítalo dvakrát tolik lidí a přehoupli jsme se lehce přes 4 tisíce za měsíc. Srpen bývá tradičně trošku slabší, ale letos to vůbec nemusí být pravda. Za prvních 13 dní jsme přivítali 1703 návštěvníky, což je průměr 131 člověk denně.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*