Rady do zahrady 23/2020

Co Čech, to zahradník, říká se. Proto jsme pro čtenáře Týdne na severu připravili rubriku Rady do zahrady. V pravidelně zveřejňovaných článcích se dozvíte, jak o zahrádku pečovat nejen na jaře, ale také v létě, na podzim a dokonce i v zimě. Autorem fundovaného textu je zkušený zahrádkář Petr Kumšta.

Šeřík

Staré keře šeříků můžeme v červnu zmladit silným řezem, při kterém je seřízneme až na půlmetrovou výšku. Musíme však počítat s tím, že nám keře v následujícím roce nepokvetou. U mladých keřů jen prostříháme příliš husté nové výhony a odstraníme ty slabé. Šeřík hlavně potřebuje slunnou polohu a propustnou půdu s dostatkem vápníku.

Okrasná kapusta je stále oblíbenější, v posledních letech se objevuje i ve veřejných výsadbách. Pokud ji chceme pro podzimní výsadbu mít z vlastních zdrojů, měli bychom ji co nejdříve zasít. Semena vyséváme přímo na stanoviště nebo do nádob. Rostlinkám dopřejeme dostatek vláhy a jednou za dva týdny je přihnojíme. V prodeji jsou k dostání odrůdy s hladkými nebo zkadeřenými listy a se středy v barvách červené, bílé a růžové. Pokud potřebujete pár sazenic od každého druhu, kupte si sáček – Okrasná kapusta směs barev od firmy Semo, toto balení obsahuje semena tří odrůd různých barev.

Od června do poloviny července můžeme sázet letní květák. Pěstujeme ho ze sadby a sázíme tak, aby kořenový bal byl mírně pod úrovní půdy. Sazenice, které jsou hodně vytáhlé, sázíme ještě hlouběji. Vzdálenost výsadby by měla být přibližně na vzdálenost 50 x 50 cm. Půda musí být hluboká, hlinitopísčitá, propustná a bohatá na humus. Důležitá je pravidelná závlaha a pravidelné kypření, protože tato zelenina je nejen náročná na vodu, ale na dostatek vzduchu v půdě.

Červivost lískových oříšků má na svědomí nosatec lískový, brouk, který má nos dlouhý skoro jako zbytek svého těla. Chemická ochrana se proti němu běžně neprovádí, ale v lokalitách, kde se pravidelně vyskytuje a ničí úrodu, proti němu zasáhneme v době, kdy se rojí dospělí brouci, čili v květnu a červnu. K ochraně použijeme stejné prostředky jako proti obaleči jablečnému, například Mospilan 20 SP. Postřik je třeba zopakovat minimálně dvakrát ve čtrnáctidenních intervalech. Provádíme též chemickou ochranu proti obaleči švestkovému např. přípravkem Mospilan.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*