NÁVRAT VODY DO RUKOU MĚSTA A OBCÍ NA ŠUMPERSKU Reakce starostů a zástupců VHZ

REGION • Jak jsme psali v posledním vydání novin, minulý týden, v pondělí 27. července se stala na Šumpersku historická událost. Města a obce rozhodly o odkoupení společnosti ŠPVS, vlastněné francouzskou společností, a budou po dlouhé éře opět provozovat vodovody a kanalizace vlastními silami.

MICH

Jaký na tuto událost mají názor čelní představitelé společnosti a tří největších měst v regionu, co bude nyní následovat nebo jak se tato změna projeví na ceně vodného i stočného, vám přinášíme v rozhovoru.

Tomáš Spurný starosta města Šumperk

„Ta možnost, že si obce mohou vlastními silami provozovat vodárenskou infrastrukturu, je podle mne historický okamžik. Je to nejen obrovská příležitost, ale také veliká odpovědnost. Já doufám, že se jí dobře zhostíme. A že také udržíme zaměstnanost v našem regionu, když zaměstnanci ŠPVS zůstanou ve své dosavadní práci, což považuji za velmi důležité. Předpokládám současně, že tato cesta povede k rozvoji a posílení regionální vodárenské infrastruktury, její obnově a modernizaci.“

František John starosta města Zábřeh

„Jsem dlouhodobě příznivcem toho, aby se provoz vrátil do rukou měst a obcí. Síťová odvětví jsou strategické oblasti, a proto i v provozování preferuji samosprávu, tedy provoz vlastníkem infrastruktury. Jsem si jist, že budeme umět provozovat vodohospodářské zařízení stejně dobře jako zahraniční vlastník. Největší kus práce nás teprve čeká, a to nastavit fungování společnosti v rukou nikoliv soukromé společnosti, ale měst a obcí, aby její hospodaření bylo funkční a udržitelné a nebylo provázeno populistickými kroky, které provoz vodovodů a kanalizací destabilizují.“

Jana Kubíčková místostarostka města Mohelnice

„Z pondělního rozhodnutí mám radost. Co je pro mě zásadní, že společnost každoročně generuje solidní zisk a na tuto investici si tedy sama vydělá. Budeme se určitě snažit o snížení ceny vodného a stočného pro obyvatele, ale v tuto chvíli je prioritní splatit úvěr, s touto transakcí spjatý.“

Martin Budiš výkonný ředitel společnosti VHZ

„Do současnosti bylo vlastnictví vodovodů akanalizací odděleno od provozní části. Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ) vlastnila trubky, veškerá vodárenská zařízení, ale provoz byl v podstatě zajišťován externí francouzskou společností. Tím, že akcionáři odsouhlasili odkup společnost ŠPVS, fakticky spojujeme jak vlastnictví, tak provozní činnost, což je určitě chvályhodné. Je důležité říct, že tímto krokem voda přestane být byznysem a začne být posláním. Se společností ŠPVS v podstatě kupujeme veškerou provozní techniku, kterou původní majitel dlouhodobě používal i proto, aby voda prostřednictvím našeho zařízení v pořádku dotekla ke konečným spotřebitelům aby se voda důkladně vyčistila, a splňovala tak veškeré závazné normy, aby se i řádně vyfakturovala. To znamená, že si kupujeme kanalizační a čistírenské vozy, vodárenský dispečink, centrální budovu v Šumperku, kde jsou laboratoře a velín, což jsou oči a uši celého systému. Podle mne je to logický a správný krok to spojit a neoddělovat to.“

Martin Hoždora předseda představenstva VHZ

„Výsledkem hlasování je ten fakt, že od 1. ledna 2021 budeme vodohospodářskou infrastrukturu provozovat sami, bez zahraničních prostředníků. Jsem rád, že jsem u toho mohl být. Společnost VHZ byla v minulosti nucena z důvodů udržitelnosti významných dotačních projektů zdražovat meziročně cenu vody, a to minimálně o míru inflace. Nyní jsem rád, že mohu obyvatele ujistit, že pro příští rok cenu vody lehce snížíme.“

Michael Kohajda předseda dozorčí rady VHZ

„Teď je nejdůležitější v klidu a řádně převzít celé provozování tak, aby nebyla nijak ohrožena dodávka vody, aby občané a firmy vlastně nepoznali žádnou změnu. Co se týče ceny, za kterou budeme společnost ŠPVS kupovat, tak je dle mého názoru po dlouhých a tvrdých jednáních velmi rozumná. Společnost ŠPVS do současné doby samozřejmě vydělávala nějaké peníze, které odtékaly akcionářům, teď zůstanou tady v místě. Tyto finance nejprve budou sloužit ke splacení kupní ceny a následně budou sloužit pro další investice. Zčásti budou také využity i pro to, aby se mohla snížit cena vodného a stočného.“

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*