Komentář: Šumpersko opět volilo hodně doleva

Prach z volební bouře pomalu dosedá a jako politický geograf samozřejmě nemohu vynechat příležitost podívat se očima mého oboru na to, jak volby dopadly na Šumpersku. Okres Šumperk opět dostál pověsti levicové bašty. To se tentokrát projevilo v nadprůměrné podpoře stran, které se úspěšně „porvaly“ o dědictví po kdysi silné sociální demokracii. Šumpersko se díky tomu zařadilo mezi volební bašty Babišova hnutí ANO i Okamurova hnutí SPD. Babišovci zde celostátní výsledek překonali skoro o 4 procenta, oka- murovci téměř o tři. Tyto výsledky vedly nejenom k tomu, že okres Šumperk patřil mezi ty, kde ANO skončilo první, ale také znamenaly, že zde ANO a SPD dohromady získaly v součtu více než dvě dosud opoziční koalice, a to dokonce výrazným poměrem 43:35. Z toho vyplývá, že, kdyby o vládě rozhodovalo jen Šumpersko, řídil by kabinet i nadále Andrej Babiš.

Ostrovy Spolu

Ostatně jeho hnutí vyhrálo v drtivé většině obcí okresu. Celkovému trendu se vymkla jen jedenáctka většinou menších obcí, kde zvítězila koalice Spolu. Čtyři z nich leží v trojúhelníku Štíty – Zábřeh – Šumperk (Horní Studénky, Zborov, Chromeč, Rovensko), které doplňuje ještě u Zábřeha se nacházející Rájec. Další pro Spolu vítězný miniregion najdeme v okolí okresního města (Vikýřovice, Nový Malín, Hraběšice) a pak také na samém severu okresu (Branná a Šléglov). Poslední obcí, kde vyhrálo Spolu, jsou trochu překvapivě Krchleby u Mírova, kde ale vítězná koalice uspěla hlavně kvůli místnímu rekordnímu zisku komunistů (16,25 %), který chyběl babišovcům. Dosud největší vládní strana v celém okrese nejlépe bodovala v Janoušově, kde ANO bralo přesně 50 % hlasů. Hlavní baštou celostátně vítězného Spolu byla naopak už zmiňovaná Branná, kde koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL získala 41,08 %.

Spolu na Šumpersku získalo o přibližně 4 procenta méně než celostátně a jeho výsledek byl v meziokresním srovnání v Olomouckém kraji až čtvrtý nejlepší, přestože v první sedmičce krajské kandidátky byli hned tři kandidáti z okresu.

Okresní město víceméně kopírovalo celookresní trendy. Jen byly v Šumper- ku o něco silnější opoziční koalice, takže zde na rozdíl od celého okresu neskončilo SPD třetí, ale až za Piráty a Starosty. Spolu dosáhlo v Šumperku na čtvrtinu hlasů, ovšem stejně zůstalo pět procent za vítězným ANO.

Jediný severní poslanec

Králem preferenčního hlasování se možná překvapivě nestal nikdo z okresu, ale celokrajský lídr Spolu Marian Jurečka, kterého okroužkovalo 2282 voličů z Šumperska. Až za ním skončila sedmička Spolu – Michael Kohajda – jehož 1813 preferenčních hlasů ze Šumperska pomohlo senzačně katapultovat do Poslanecké sněmovny. Na dalších místech v „kroužkování“ skončili okresní lídr Spolu Josef Ťulpík (1690) a okresní jednička ANO Bohuslav Hudec (1666), kteří zvoleni nebyli.

Z celkem dvanácti poslanců za Olomoucký kraj bude mít proto Šumpersko jen jediného. Z Olomoucka jich pochází 5, z Prostějovska 4 a z Přerovska 2.

Autorem je PhDr. Petr Sokol, Ph.D., komentátor, geograf a učitel.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*