Po příjezdu na místo

Policie ČR upozorňuje na nové triky podvodníků, které jsou zaměřeny na vlastníky účtů v  bankách. Podstatou podvodu je oznámení, že v bance došlo k ohrožení účtů a vlastník má své peníze na nich uložené převést na jiný účet, který jim oznamovatel jako zástupce zástupce banky sdělí. Pokud je vlastník účtu nerozhodný a s takovým převodem otálí, ozve se mu za pár dnů někdo jiný, kdo již údajně jedná jako policie. To je podvod. Žádná banka nejedná se svým klientem ohledně jeho účtu takovou formou – telefonem, SMS či elektronickou poštou, ale jen písemně, v méně závažných případech oznámením přímo u účtu, které je po přihlášení se jen pro vlastníka.

Pojedeme na dovolenou

Na základě zkušeností je doporučeno před odjezdem překontrolovat následující. Mám platné cestovní doklady pro všechny země? Některé státy např. požadují, aby pas měl platnost ještě 180 dní po ukončení pobytu v  jejich zemi. A nejeden cestující z takového důvodu zůstal na letišti. Mám jízdenky? Znám spojení? Vím, co se bude dít při zpoždění letadla či vlaku a na co mám nárok? Je hotel zapsaný v  cestovní smlouvě skutečně ten, který jsem si vybral a zaplatil? Je v něm skutečně slíbený pokoj a hotel poskytuje ve smlouvě zapsané služby včetně stravování? Je skutečně vhodný pro rodinu s dětmi nebo jen pro mladé, co se chtějí po nocích bavit? Pamatujte, že ústně slíbené a ve smlouvě neuvedené na místě určitě nebude. Má zvolená cestovní kancelář dobrou pověst a je pojištěna proti úpadku? Doklad o  takovém pojištění musí být součástí smlouvy o zájezdu a musí zde být uveden i  způsob oznámení pojistné události, kontakt na asistenční službu a  důležité ustanovení o rozsahu pojištění. Máme všichni uzavřené správné cestovní pojištění? Varující je nedávný případ zkušeného umělce, který se jen domníval, že smlouvu má. Nyní musí doplatit za léčení v přepočtu kolem dvou miliónů korun. Znám základní zákony a hlavně zvyky v cíli cesty? Vím, jaký je zde doporučený způsob ochrany peněz, cestovních dokladů i majetku? Vezmu si s  sebou jen hotovost, debetní platební kartu, anebo i kreditku? Znám kontakt na příslušný zastupitelský úřad ČR v místě pro nutnou pomoc? Pokud cestuji na dovolenou autem, zda mám předepsanou povinnou výbavu v zemích, kterými i projíždím. Znám místní předpisy? Někde musí i  ve dne svítit koncová světla, ne pouze denní jako u  nás. Jinde zase nesmím mít na předním skle navigaci nebo kameru.

Po příjezdu na místo

Zásadně platí, že co bylo nabídnuto na internetu či v  katalogu a  já si to zaplatil, to musím dostat. Proto doporučuji uložit si nabídku CK z  internetu či katalogu pro případ reklamace a vzít si vše spolu se smlouvou s  sebou. Protože když skutečný stav v  čemkoliv nebude odpovídat nabídce a  smlouvě, je nutné věc na místě vytknout delegátovi cestovky. Pokud on nezjedná nápravu, mohu si ji na náklad cestovky na místě zjednat sám. Většina uvedených zásad platí i  pro dovolenou přes cestovku v  tuzemsku.

Jiří Makoň tel.: 732 755 788 • jmakon@seznam.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*