V okrese čtyři nakažení. Zatím

V okrese Šumperk jsou aktuálně čtyři nakažení. Čísla ale nejsou nijak vypovídající na koronavirus se v okrese totiž plošně netestuje.

„Pokud má někdo podezření, že se novým koronavirem nakazil, měl by zůstat doma a telefonicky se spojit se svým praktickým lékařem. Ten zhodnotí příznaky nemoci a vyžádá si informace o tom, zda pacient pobýval v ohnisku nákazy. Pak rozhodne o dalších krocích,“ radí hygienici.

V Olomouckém kraji bylo minulý týden 80 lidí, u kterých vyšel test na koronavirus pozitivně. Naprostá většina z nich je léčena doma s příznaky běžných respiračních chorob. Více než polovina všech případů je na Litovelsku a Uničovsku, které hygienici uzavřeli. Prioritně se testují lidé, kteří se vrátili ze zahraničí a zároveň mají příznaky onemocnění. Takzvaní samoplátci se z kapacitních důvodů netestují.

Kvůli omezení vycházení zřídily mnohé obce v regionu služby pro seniory, kteří patří mezi koronavirem nejohroženější skupinu. Pružně zareagovala třeba zábřežská Charita, která osamělým důchodcům nabízí nákup až do domu (tel.: 732 730 527). Podobnou službu zavedla třeba Libina a v Šumperku ji zajišťuje společnost Pontis prostřednictvím seniortaxi (tel.: 774 424 239). „Kromě nákupů zajišťujeme šití roušek i psychologickou a duchovní podporu,“ dodal ředitel zábřežské Charity Jiří Karger.

Zatímco v centru veškeré mediální pozornosti je v těchto dnech covid-19, obyvatele našeho regionu kosí spíš běžná chřipka. Po- dle dat krajské hygienické správy letos lékaři zazna- menali třiadvacet případů chřipky s vážným průběhem a už sedm lidí nemoci podlehlo.

Od minulého týdne platí v celém česku v souvis- losti s koronavirem mimo- řádný stav. Lidé musí nosit roušky a zavřena je většina obchodů, kromě prodejen potravin nebo trafik.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*