Pátrání po pohřešovaných dětech připomíná Pomněnkový den

REGION · Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech byl spuštěn v květnu 2010. Byl vytvořený za účelem rychlého a úspěšného nalezení pohřešovaných dětí. Počítá se zapojením široké veřejnosti do pátrání, která se o tzv. „dítěti v ohrožení“ dozví cestou mediálních partnerů zapojených do tohoto projektu.

Základem je pátrací činnost Policie ČR, která rozhoduje o aktivaci mechanismu a zařazení dítěte do něj na základě stanovených kritérií. Jednat se může o případy, kdy je dáno podezření, že dítě mohl někdo unést nebo má zdravotní potíže, ale může jít také o dítě, které se ztratilo bez jakéhokoli předchozího impulzu, v nepřehledném terénu, v blízkosti vodních toků apod. Zde je třeba jednat velice rychle, neboť každá sebemenší informace o pohybu pohřešovaného může být pro jeho nalezení zásadní. Webové stránky Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech www. pomoztemenajit.cz byly spuštěny v červnu 2012. Jsou zde k dispozici nejen rodičům a dětem, ale i široké veřejnosti nejrůznější informace související s problematikou pohřešovaných dětí, pátrání po nich apod. Zmíněný výstražný systém pro pohřešované děti nebývá aktivován v případě dobrovolných útěků z domova nebo z ústavních zařízení.

Co by obecně měli rodiče o svých dětech vědět?

Měli by znát kamarády svých dětí, mít přehled o tom, kam jejich děti chodí a s kým se stýkají. Dobré je také mít nastavena pravidla návratu domů z volnočasových aktivit a znát telefonní čísla na kamarády. Na místě je i dohoda s dítětem, aby dalo rodičům vědět v případě, že se někde zdrží, ať o něj nemají strach. V případě, že dítě postrádáte a nedaří se vám najít je, vyhodnoťte situaci a podle věku dítěte, zdravotního stavu a místa posledního kontaktu reagujte. Jestli má u sebe mobilní telefon, zavolejte na něj, když je telefon nekontaktní nebo dítě mobil nemá, kontaktujte kamarády, příbuzné, známé, důkladně prohledejte byt, sklep, půdu, místa, kde se rádo schovává, zahradu a okolí bydliště, popřípadě nejbližší obchodní centrum. Podívejte se, zda nechybí peníze, oblečení, doklady, zda má u sebe mobilní telefon, zda nechybí jeho další osobní věci. Pokud dítě bere pravidelně léky, zjistěte, zda je má u sebe, zda není v ohrožení života. Pokud se dítě neozve a vaše pátrání není úspěšné, je na místě kontaktovat Policii ČR na lince 158. Připravte si aktuální fotografii, vybavte si podrobný popis vašeho dítěte, popis oblečení, které má na sobě, nějaké identifikační znaky. Také sdělte možné důvody, které vedly dítě k opuštění domova, hádka, problémy ve škole, v rodině apod. každá sebemenší maličkost může napomoci k nalezení. V době od 1. 5. 2020 do 1. 5. 2021 policisté v Olomouckém kraji pátrali po 45 pohřešovaných dětech (děti jsou brány do 18 let věku), z toho 29 dětí bylo ve věku do 15 let. Všechny byly v pořádku nalezeny. Historie Pomněnkového dne sahá k datu 25. května 1979, kdy v New Yorku na cestě do školy zmizel šestiletý chlapec. V následujících letech začaly nejrůznější organizace připomínat tento den v souvislosti se zmizelými dětmi a v roce 1983 označil tehdejší prezident USA 25. květen za Den pohřešovaných dětí. Jako mezinárodní den se začal připomínat od roku 1986. V Evropě se připomíná od roku 2002. V České republice se tento den zdůrazňuje jako tzv. Pomněnkový den od roku 2004. (red)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*