BOUŘLIVÉ TÉMA ZASTUPITELSTVA CO S POZEMKEM BÝVALÉ HEDVY?

ŠUMPERK • Ve čtvrtek proběhlo 17. zasedání zastupitelstva města Šumperka. Na něm se řešily nedávné Ceny města Šumperka, situace s koronavirem, ale hlavně investiční akce a napjatý rozpočet. Jedním z nejobsáhlejších bodů byl další postup ohledně městského pozemku bývalé Hedvy v Žerotínově ulici.

Kolem pozemku totiž stále panuje nevyjasněná situace. Tento pozemek město koupilo před několika lety s tím, že na jeho části bude stát nové krajské ředitelství Lesů ČR. Společnost od tohoto záměru ale po finančních problémech, způsobených i kůrovcovou kalamitou, odstoupila a od té doby město řeší, co s tímto územím. Na minulém zastupitelstvu bylo kvůli výpadku obecních příjmů rozhodnuto, že pozemek bude nabízen k prodeji za cenu 2500 korun za metr. Nyní po zlepšení finanční situace skrze příspěvek státu obcím je město pod menším tlakem a zvažuje další možnosti. Jednou z nich je i varianta, že si město pozemky ponechá a vybuduje na nich například parkovací plochy. V okolí pozemku se totiž nachází řada institucí jako školy, zdravotní středisko, administrativní budovy nebo třeba nově opravená městská knihovna, a je zde proto velký problém s parkováním. Řidiči toto řešili například parkováním u supermarketu LIDL. Parkoviště, kde je zhruba sto třicet míst, ale nechalo obchodní centrum ohradit závorami. Zbylá parkoviště v oblasti jsou z velké části ve vnitroblocích nebo určena jen pro zaměstnance. Vybudování parkoviště se zhruba stovkou stání by tento problém řešilo.

To ale kritizují někteří zastupitelé s tím, že i přes zlepšení situace s příjmy je stále situace s rozpočtem napjatá, což dokazují i pokračující škrty. Město má navíc rozjetých několik velkých investičních akcí.

„Na stole jsou různé koncepce a nápady, je ale důležité si u každé říci, kolik to bude stát, a to nejen jednorázově v rámci investice, ale následně opakovaně v provozních nákladech. I proto jsem spíše zastánce varianty prodeje spojené s příjmem do městského rozpočtu. Zejména v aktuální situaci, kdy jsme nuceni hledat úspory i v takových položkách, jako jsou malé sportovní kluby,“ říká zastupitel a radní Michael Kohajda.

Druhou variantou tedy zůstává prodej, kdy město pozemek nebo jeho část prodá soukromému subjektu. Zde ale nepanuje shoda, nakolik nechat případnému investorovi „volné ruce“. Město si totiž v roce 2019 nechalo vypracovat územní studii, ze které plyne využití plochy na bytovou zástavbu a parkovací plochy. Zatímco někteří zastupitelé tvrdí, že by se tato studie měla dodržovat, jiní říkají, že by případní zájemci mohli přijít i s dalšími návrhy.

„Návrh na prodej lokality Hedva soukromému investorovi s podmínkou vzniku bytových domů obecně považuji za vhodný, protože povede k rychlé výstavbě bytů v našem městě. Prodej pozemků investorovi na základě jeho studie ale může být netransparentní, časově náročný i finančně nevýhodný pro město. Město by správně mělo vědět, jak se chce rozvíjet, a buď své územní studie považovat za závazné, anebo všem předem jasně stanovit své požadavky ve veřejné soutěži třeba i se závazkem vytvořit veřejná parkovací místa,“ dodává předseda městské komise strategického rozvoje a výstavby Karel Hošek.

V tuto chvíli na tématu nepanuje jednoznačná shoda napříč zastupitelstvem, ale dokonce ani jednotlivými stranami a hnutími. Vzhledem k tomu, že jde o pozemek v hodnotě několika desítek miliónů a na strategickém místě v centru města, vedení města hodlá i kvůli bouřlivé diskuzi na čtvrtečním zastupitelstvu postupovat obezřetně.

„Připravíme otevřenou a transparentní výzvu tak, aby se jakýkoliv zájemce mohl přihlásit se svým návrhem. Zjistíme tím, jaká je poptávka a za jakých podmínek by se dal pozemek prodat. Poté se společně v rámci vedení i zastupitelstva rozhodneme, jestli je pro město lepší toto území prodat, nebo s ním dále pracovat v rámci svého vlastnictví,“ uzavírá starosta města Šumperka Tomáš Spurný.

Budoucnost pozemku po někdejší textilní továrně tak stále není jistá a vývoj budeme nadále sledovat. Na našem webu si můžete také prohlédnout fotografie původního a aktuálního stavu. (red)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*