Dopis čtenáře

Vážení čtenáři týdeníku Týden na severu, skončily volby do zastupitelstev krajů a do Senátu Parlamentu české republiky. Mnohde je spokojenost nebo bylo splněno očekávání, a jinde je vidět zklamání. Volby nám něco napověděly. Mezi volenými stranami bylo i hnutí Moravané, které usilovalo o zastoupení v zastupitelstvu Olomouckého kraje. Nedosáhlo toho pro malý počet voličských hlasů.

Chtěl bych však poděkovat voličům, kteří dali svůj hlas hnutí Moravané. Dále bych chtěl poděkovat těm lidem, Moravanům, kteří dali instalovat na různých místech označení historické hranice Čech a Moravy. Ptám se; ale, proč historické hranice? Copak v současnosti Morava neexistuje? Olomoucký kraj při pořizování krajů přišel o stovky km2 na úkor kraje Pardubického. Země Morava se nemá za co stydět. Na Moravě se narodili a žili takoví velikáni, jako např. T. G. Masaryk, zakladatel Československa, J. A. Komenský, učitel národů, G. J. Mendel, objevitel genetiky, nebo Emil Zátopek. Morava jako státní útvar vznikala už koncem 6. století našeho letopočtu, kdy na toto území přicházely kočovné kmeny slovanské z Ukrajiny. V roce 863 přišli na Moravu věrozvěsti Cyril a Metoděj ze Soluně a přinesli nám křesťanství a jazyk v podobě písma. Český stát vznikal až koncem 9. století, kdy bylo moravské království převedeno do Čech sňatkem ženy z Mojmírovského rodu s českým šlechticem i královskou korunou. Lidé, nevadí vám, že Moravská Třebová, Svitavy nebo Červená Voda patří do Čech? Mně to vadí. Část hranice jsem osobně prošel pěšky od hory Jeřáb u Králík až po Rychnov na Moravě, kde mně majitel lesa ukazoval místa, kde stály hraniční kameny z dob Marie Terezie, než je někdo ukradl. Hranici tvoří např. hraniční potok v Herborticích za Cotkytlí a Lázek vždy patřil a patří na Moravu, jako poslední vrchol Zábřežské vrchoviny.

Jako rodák a patriot tohoto krásného Olomouckého kraje se budu k těmto skutečnostem vždy hlásit. Jako Moravan jsem se narodil a při úctě svých předků Moravanem zůstanu. Mgr. František Mrázek

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*