V Českém Švýcarsku zasahovalo u požáru 173 hasičů z Olomouckého kraje včetně Šumperska

Celkově 13 dnů zasahovaly profesionální a dobrovolné jednotky z Olomouckého kraje, včetně šumperských hasičů z Temenice nebo Postřelmova, s velkým nasazením u rozsáhlého požáru Národního parku České Švýcarsko v Ústeckém kraji.

Nejprve krátce několik čísel

  • Z Olomouckého kraje byly vyslány 2 typy odřadu, jeden určený k čerpání vody a druhý k hašení.
  • Při hašení se v národním parku vystřídaly 4 směny hasebního odřadu a 5 směn čerpacího odřadu.
  • V plném nasazení jsme na severu Čech zasahovali 13 dní, a to od 29. července do 10. srpna.
  • Do likvidace požáru se zapojilo 115 profesionálních a 58 dobrovolných hasičů z Olomouckého kraje.
  • Jednu směnu odřadu tvořilo zhruba 45 hasičů.
  • Dopravu vody zajišťovaly na našem úseku vždy 4 velkoobjemové cisterny.

Ve středu došlo redukci a ukončení činnosti hasebního odřadu HZS Olomouckého kraje. Na své základny se tedy vrátilo 45 hasičů, kteří byli součástí 4. směny hasebního odřadu. Na místě zůstávají z našeho kraje již jen 4 členové čerpacího odřadu, který má na starosti velkokapacitní čerpadlo HFS HS 150 (známé též jako SOMATI) a obsluhuje tak jedno z čerpacích stanovišť.

Během 13 velice náročných dní se v okolí Hřenska vystřídalo 115 profesionálních hasičů a 58 členů dobrovolných jednotek z Olomouckého kraje. Naše odřady měly za úkol zajistit čerpací stanoviště a vyhledávat a hasit skrytá ohniska hoření a dohašovat je. Jako i ostatním kolegům v jiných sektorech nám práci komplikovaly vysoké teploty, sucho, kopcovitý, skalnatý terén, fyzická náročnost, množství prachu a kouře, složitá doprava vody, materiálu i lidí.

Naplno jsme využili naši těžkou techniku, a to konkrétně velkoobjemové cisterny, automobilové cisterny, velkokapacitní čerpadlo a čtyřkolky. Denně byli v akci naši lezci, kteří se díky svým schopnostem a lanovým technikám dostávali i do jinak téměř nepřístupných míst. Pomáhaly nám rovněž termokamery a drony s termovizí, pily a hasicí vaky.

Na místě zasahovali profesionální hasiči ze všech územních odborů HZS Olomouckého kraje a jednotky sborů dobrovolných hasičů z Opatovic, Postřelmova, Šumperka-Temenice, Náměště na Hané, Senice na Hané, Troubelic, Doloplaz (OL), Olšan u Prostějova, Nové Hradečné, Němčic nad Hanou, Brodku u Prostějova, Bělkovic-Lašťan, Protivanova, Jeseníku, Olomouce-Holice a Olomouce-Droždína.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*