Šmejdi řádí i v době nouzového stavu a ještě více lidi stresují

Šmejdi jsou prostě šmejdi a využívají každou situaci ve svůj prospěch. V současné době mají sice ztíženou situaci omezením volného pohybu po ulicích, ale o to aktivnější jsou na internetu. Vůči lidem, zejména starším, jsou naprosto bezohlední a ještě více nás stresují. Napadlo by někoho, že když podepíšu převzetí ochranné roušky, že tím současně podepisuji přechod k jinému dodavateli energie? Šmejdi nabízejí také zázračné potravinové doplňky.

Výjimkou nejsou speciální amulety či nejrůznější spirituální přípravky. Nabízejí třeba roušku za 
2 500 Kč. Takové a podobné fígle si šmejdi vymýšlejí. Tady ale pomůže jen zdravý rozum. Posoudit, zda je to skutečně tak snadné.

Chtěl bych ale zdůraznit situaci, která nemůže nastat. Při brouzdání po internetu se chci podívat na nějakou nabídku a aniž bych do nějakého formuláře uvedl své jméno a adresu, stránka se zavře. Jde o podvodné stránky, které mají sloužit zcela něčemu jinému, přinejmenším šíření stresu.

Jak to tedy při nakupování mimo kamennou prodejnu je?

Pokud mne někdo osloví – telefonem či reklamou na internetu, popřípadě na ulici či mezi dveřmi bytu, i když podomní prodej je ve většině obcí regionu zakázán a tento případ by neměl nastat, ale šmejd je šmejd, musí mi říci:

– kdo je a koho zastupuje,

– co mi nabízí a za jakých podmínek,

– cenu a formu platby,

– podmínky dodání,

– způsob odstoupení od smlouvy.

V každém případě musím dostat písemné potvrzení o uzavření takového obchodu. Dřívější, jen nějaký neurčitý výraz do telefonu či kliknutí na nějaký obrázek, právoplatným uzavřením kupní smlouvy již není. Pokud mi bez takové písemné smlouvy přijde nějaká zásilka zboží, nemusím ji přijímat. Když dojde již hotová smlouva k podpisu, ale bez záznamu předběžného projednání podle výše uvedeného, vrátím ji jako neplatnou. Když takový záznam o jednání bude smlouva obsahovat, je taková smlouva platná, ale já od ní mohu do 14 dnů od data jejího doručení odstoupit.

Trochu jiný postup je, když komunikuji s internetovým obchodem z vlastní iniciativy. Zpravidla ve vyhledávači si vyberu z řady nabídek, kde si vyberu zboží nebo služby. Ale ve svém zájmu bych se měl nejprve podívat na obchodní podmínky takového obchodu, abych se dozvěděl o koho se jedná, jaké způsoby platby a dodání preferuje, jak a kde reklamovat i jak od smlouvy odstoupit. Třeba má na svém webu pro odstoupení potřebný formulář a není třeba se namáhat se slohovým cvičením a třeba se dozvím, že tento obchod jen koupi či služby zprostředkuje a dodavatelem je zcela někdo jiný, který má také jiné podmínky. U takového nakupování zboží nebo služeb žádný písemný doklad o uzavření kupní smlouvy nečekejme. Ta je uzavřena kliknutím na příslušné políčko webové stránky – pravidla OK. Došlou zásilku po takové objednávce vždy musíme převzít, ale můžeme ji do 14 dnů od obdržení vrátit.

Vrátím se zpět – pokud jsem nikde na internetu nebo do telefonu neuvedl své nacionále, mohu být v klidu a bez stresu. Nemůže mi nic k mé škodě dojít.

Jiří Makoň

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*