Horská služba zachraňovala lyžaře i horolezce

JESENÍKY • Hned dva těžké úrazy řešili v uplynulém týdnu záchranáři Horské služby Jeseníky. V obou případech musel v horách přistávat vrtulník letecké záchranné služby. Poprvé kvůli lyžaři, který nezvládl ve větší rychlosti sjezd ve skiareálu Ovčárna. Podruhé šlo o horolezce, který se zranil při výstupu v lezeckém terénu nad Bílým Potokem.

Hana Písková

„I přes nouzový stav v zemi je zde mnoho lyžařů, kteří si chtějí užít zřejmě poslední otevřený areál. I když lyžařská sezóna končí, tak by ale měli všichni bezpodmínečně dodržovat desatero FIS pro bezpečný pohyb na sjezdových tratích,“ varoval Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky. Dodal, že kromě rychlé jízdy by lyžaři měli dát pozor na aktuální stav sněhové pokrývky. Na začátku uplynulého týdne byli totiž záchranáři HS přivoláni na Ovčárnu, kde podle všeho lyžař nezvládl jízdu na rozbředlém sněhu a zlomil si nohu.

Další zásah horských záchranářů potřeboval minulý čtvrtek mladý horolezec, který nezvládl výstup v lezeckém terénu pod zříceninou Pustého zámku nad Bílým Potokem a těžce se zranil.

„Mladík si pádem přivodil otevřenou zlomeninu dolní končetiny a kromě toho si stěžoval na bolesti v oblasti bederní páteře a žeber,“ uvedl k nehodě Martin Chalupa, zasahující člen Horské služby Jeseníky. Zásah si kromě záchranářů vyžádal i přítomnost zdravotníků a hasičů.

„Zraněného vzhledem k hustému zalesnění nebylo možné vyzvednout z místa nehody v podvěsu. Zafixovali jsme ho do vakuové matrace a šetrně snesli k autu horské služby. Tím jsme jej pak převezli na Bílý Potok, kde přistál vrtulník,“ doplnil Martin Chalupa s tím, že vrtulník poté mladíka transportoval do nemocnice v Olomouci.

Současné počasí doslova láká do hor nejen spoustu turistů a cyklistů, ale i milovníky horolezectví. „Proto zdůrazňuji, že ti, kteří nejsou opravdu zkušenými lezci, by se neměli vydávat na náročnější výstupy. V případě, že cesta není dostatečně jištěna, měli by si raději vybrat jednodušší terén,“ varoval Kaller.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*