Dohnala nás drahota, ceny jdou nahoru, hodnota peněz klesá

Minulý čtvrtek Česká národní banka (ČNB) suše oznámila, že základní úroková sazba vzroste na 1,5 procenta. Ta zpráva vypadá jako něco technického, co by nás ani nemuselo zajímat, ale opak je pravdou. Tahle sazba totiž ovlivňuje, za kolik ostatní banky půjčují peníze občanům a firmám. Půjčit si tedy nyní bude mnohem dražší, což se bohužel negativně dotkne každého, kdo si chce třeba půjčit na nákup bydlení nebo založení firmy.

Dramatičnost situace ostatně potvrzují i novinové titulky, které hlásají, že takhle vysoké zvýšení úrokové sazby je nejvyšší od roku 1997. V české ekonomice se očividně něco zásadního děje a není to vůbec pozitivní.

Neviditelný žrout v peněžence

Vláda roztočila kola inflace, takže peníze ztrácejí hodnotu. Část tohoto znehodnocování peněz přišla vlivem celoevropské ekonomické situace, velkou část ale rozjelo nestřídmé hospodaření české vlády. Ta začala přidávat státním zaměstnancům a toto zvyšování platů v eráru ještě zrychlila před volbami. Ve státním se proto přidává násobně víc než v soukromém sektoru, který kopíruje reálný stav ekonomiky.

Je dobře, když lidé mají větší platy, ale má to dva háčky. Na přidávání musí být peníze ve státní kase a nárůst platů se nesmí přehnat, protože pak přijde inflace a lidé si za svůj zvýšený plat ve výsledku koupí stejně, nebo dokonce méně něž před slavným přidáním. To se teď bohužel děje u nás. Řada státních zaměstnanců se raduje z více peněz v peněžence, ale reálně si za ně stejně víc nekoupí, protože ceny letí nahoru.

Penězovod přes důchodce

Bohužel podobně je na tom jedna z nejzranitelnějších skupin – důchodci. Mnozí se radují ze zvýšení důchodů, ale neuvědomují si, že celé zvýšení nechají v samoobsluze za šíleně zdražené potraviny. Peníze tak touto cestou fakticky tečou ze státního rozpočtu přes důchodcovu peněženku přímo k velkým výrobcům potravin.

Vítejte v Řecku!

A navíc vzniká obrovská díra v rozpočtu, kterou bude jednou někdo muset splatit. Bylo by krásné, kdyby se státním zaměstnancům přidávalo, ale stát by zároveň šetřil v jiných oblastech svých výdajů. To se ovšem bohužel nyní neděje a současná vláda zadlužila stát tolik jako všechny předcházející vlády od roku 1989 dohromady. Je sice fakt, že náš dluh k hrubému domácímu produktu ještě není v Evropě nejvyšší, ale aktuálně máme nejrychleji rostoucí zadlužení z celé EU. Dobře situaci nedávno glosoval starosta Štít Jiří Vogel, když napsal, že doma se přece taky člověk neřídí podle toho, jaký dluh má soused, ale podle toho, co zvládá splácet. Protože, když přijde pokles ekonomiky, může náš stát reálně dopadnout jako před pár lety Řecko. Party skončí a stát nebude mít ani na platy státních zaměstnanců ani na důchody. Je zkrátka čas, aby se i stát začal chovat normálně.

Autorem je PhDr. Petr Sokol, Ph.D., komentátor, geograf a učitel.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*