Vřesová studánka

Dnes se podíváme opět do hor na jedno krásné a známé místo, kam je ideální si jít odpočinout od starostí. Tím je poutní místo na jižním úbočí Červené hory na hlavním hřebenu Jeseníků. Toto místo se nachází v nadmořské výšce 1313 metrů. Dříve tam stála horská chata, dnes ze staveb uvidíte jen kapličku nad pramenem Vřesové studánky, kde podle pověsti vytéká zázračná voda. Kolem kapličky prochází červená a zelená turistická trasa z Červenohorského sedla.

Pověst o vzniku

Studánka je spojena s pověstí o zázračné léčivé vodě. Podle ní objevil Vřesovou studánku lovec, který v těchto místech pronásledoval zraněného jelena. Jelen, když se napil vody ze studánky, se uzdravil a zmizel lovci z očí. Lesník, který to viděl, sám trpěl očním neduhem, účinnost pramene odzkoušel na sobě a brzy se mu zrak vrátil v plné síle. Jako projev díků pak na sloup zavěsil svatý obrázek Panny Marie sedmibolestné, která se mu údajně na tomto místě zjevila. Zvěst o prameni se rychle roznesla a k místu začali přicházet lidé z širého okolí pro zázračnou vodu. Postupně u studánky vzniklo malé poutní místo, které se může pochlubit tím, že je nejvýše položené na celé Moravě i ve Slezsku. Později kníže Lichtenštejn, jemuž zdejší kraj patřil, upravil pramen a nechal zde postavit kapli. Císař Josef II. dal později kapli uzavřít a známý obraz Pět ran Krista Pána byl z kaple přenesen do kostela ve Velkých Losinách.

Kudy na místo

Vřesová studánka se nachází 3,5 km severozápadně od oblíbeného lyžařského střediska Červenohorské sedlo, které je v nadmořské výšce 1013 metrů a na historické moravsko-slezské hranici. Autem vyjedeme po silnici 44 spojující Jeseník a Šumperk. Na Vřesovou studánku lze dojít po červené nebo zelené stezce, pod značenou trasou Č 34, Z 51. Červená trasa je součástí frekventované cesty E.3 neboli hřebenovky, která vede z velké části po štěrkové cestě. Zelená trasa nabídne více přírodní vycházku. Zájemci se mohou od Vřesové studánky vydat dále vzhůru, například ke skalnímu útvaru Kamenné okno, které dle legendy postavil sám Praděd a od něhož je pěkný pohled do údolí říčky Bělé. Pokračovat se dá i dále na Vozku či Keprník. Tak hezký výlet!

DŮLEŽITÝ DODATEK K MINULÉMU VÝLETU

V minulém tipu na výlet jsme vám představili štolu Mařku u Bohdíkova. Po konzultaci s odborníkem vás tímto prosíme, abyste si štolu prohlédli jen zvenku a velmi opatrně. Aktuálně tam zimují netopýři, kteří jsou náchylní k vyrušení. Dalším důvodem je bezpečnost, protože štola v současné době není plně zajištěna a zabezpečena. Hrozí tak nebezpečí pro příchozí, například ve formě zavalení, a každý vstup navíc legislativně podléhá schválení příslušných úřadů, jakým je třeba báňský úřad. Děkujeme.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*