Michaela Kroulíková: „Důležitá je pro nás myšlenka bezobalovosti.“

Zatímco slýcháme zprávy o tom, že spousta živnostníků vrátila během uplynulého nouzového stavu živnostenský list, v Šumperku přímo na pěší zóně nedaleko divadla se pustili nově do podnikání dva mladí lidé, kteří se rozhodli pro provozování takzvaného bezobalového obchodu. Ten je určen všem, kteří chtějí podporovat české produkty a zároveň nefandí zbytečnému odpadu. Tou dvojicí, která se rozhodla v Šumperku spustit něco, co tu zatím nemá obdoby, je Michaela Kroulíková a Filip Valenta. Ona – rodačka z Horní Čermné u Lanškrouna, on – šumperský rodák. S Michaelou jsme si povídaly o jejich společných snech a plánech i o tom, jak takový bezobalový obchod funguje.

Hana Písková

Spousta lidí s podnikáním končí, vy se nebojíte začínat. Kdy padla ta myšlenka, že v Šumperku otevřete Šumperskou špajzku?

My jsme tento nápad dostali někdy loni v prosinci a od té doby jsme přemýšleli, jak bezobalovou prodejnu v Šumperku zrealizovat. To, že přišla ta pandemie, to byl v tu chvíli klacek pod nohy, ale zároveň nic, co by nás vyloženě odradilo od toho, že bychom od svého plánu ustoupili. Původně jsme chtěli otevřít v dubnu, což nešlo, teď máme cíl prodejnu 25. května opravdu otevřít.

Znám spoustu příběhů živnostníků. Mnozí z nich projeli celou Evropu, inspirovali se na mnoha místech, než se do něčeho podobného pustili. Jaký je ten váš příběh?

My jsme s přítelem bydleli doteď ve velkoměstě. On bydlel sedm let v Praze, já čtyři roky v Olomouci a tři roky v Praze. Ty bezobalové obchody tam byly v čím dál větší oblibě, začalo jich přibývat a nám přišlo strašně skvělé v nich nakupovat. Nejen z toho důvodu, že se tam podporují české výrobky, ale že doma nevzniká takový ten zbytečný odpad. Nakupování v těch prodejnách byl pro nás hezký zážitek, měli jsme z toho dobrý pocit. Když jsme pak řešili, že bychom chtěli výhledově bydlet v Šumperku a založit tu rodinu, tak jsme došli k tomu, že tady nic takového není, ten nápad se nabídl sám od sebe. Říkali jsme si, že bychom chtěli dát možnost bezobalového nakupování i lidem tady.

Nechci lidi v Šumperku podceňovat, ale určitě spousta z nich v bezobalovém obchodu nikdy nebyla. Co můžou od takového obchodu očekávat? Co si s sebou mají vzít, aby mohli nakoupit?

V obchodě budu já sama a jsem dost komunikativní člověk, takže se ráda těch, kteří přijdou do takového obchodu poprvé, ujmu. V ideálním případě to bude fungovat tak, že by si zákazník už doma měl rozvrhnout, co by u nás chtěl nakoupit, a podle toho si připravit nádoby. V první fázi bude ten obchod fungovat tak, že my budeme zákazníkům pomáhat ty nádoby plnit, je to i z toho důvodu, že v současné chvíli by lidé neměli moc sahat na ty věci sami. Jakmile pandemie ustoupí, bude možnost samoobslužného prodeje, který bude fungovat tak, že si zákazník produkt sám zváží. Výslednou váhu celého nákupu pak zjistíme při placení na pokladně.

Nebude jiná varianta? Když třeba ráno zapomenu krabičku nebo dózu doma?

Budeme mít náhradní sklenice, které nám pak lidé mohou vrátit. Případně budeme mít i papírové sáčky pro produkty, ke kterým se to hodí. A budeme mít také sklenice ke koupi, několik druhů. Takže když si někdo bude chtít i nějakou designově pěknou sklenici zakoupit, bude mít taky možnost.

Co budou vaše hlavní produkty? Lákadla?

Velkým lákadlem bude asi stáčená drogerie. Stáčený prací prášek, čističe domácnosti. A druhou věcí asi sypké potraviny obecně. Nedokážu říct, jestli to budou rýže, těstoviny, luštěniny. Pak tam budou další věci ve stylu chlazených výrobků, ale to asi nebude ten hlavní tahák.

Slyšela jsem, že chcete nabízet i mléčné produkty?

Ty budeme mít taky. Předpokládám, že to bude nabídka pro specifičtější zákazníky. Protože dodavatele budeme pečlivě vybírat. Budeme chtít, aby to byly produkty od farmářů, kteří produkují třeba vajíčka z volných chovů, ne klecových a tak podobně. U těchto výrobků bude ta cena vyšší a asi ne každý ji bude chtít zaplatit. Jinak se ale budeme snažit, aby ceny těch výrobků, jako jsou sypké potraviny, byly srovnatelné s ostatními obchody.

Budete dávat přednost výrobkům z našeho regionu?

Určitě chceme. Už teď se nám ozvaly šumperské i okolní firmy. Pokud bude ta možnost, určitě raději zvolíme regionálního dodavatele. Zásadní bude ale naše myšlenka bezobalovosti. Bude záležet na tom, jestli nám regionální výrobce bude schopen takto zboží dodat.

Jaká je vaše dlouhodobá vize?

Chtěli bychom mít v obchodě celé spektrum potravin a drogerie. Bude to běh na dlouhou trať. Ze začátku toho schopni určitě nebudeme, ale zároveň chceme co nejdřív mít co nejvíce věcí. Pak bychom ale asi potřebovali větší prostory. Uvidíme, jak se ta myšlenka v Šumperku uchytne.

Měl by to být vždycky ten obchůdek, kde se budou lidé potkávat, anebo uvažujete i o dalších variantách obchodu?

Zvažujeme i rozvážku, protože to je něco, co v Šumperku také chybí. Ještě musíme promyslet, jak bychom to dělali tak, aby opravdu nebyly nutné obaly.

Předpokládám, že vaše práce souvisí s vaším životním stylem. Je to tak, že tíhnete víc k přírodě?

Ano. Výhledově bychom chtěli nějaký soběstačný dům s vlastní studnou, se solárními panely, vlastním ohřevem vody a s cílem být nezávislí na nějakých sítích. To je náš sen, raději být někde v přírodě než v bytě ve městě.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*