Festival Blues Alive ve znamení osmdesátin Boba Dylana. Přijede Dylanův bývalý bubeník Winston Watson, proběhne tematická výstava, kolokvium i přednášky

ŠUMPERK • Mezinárodní hudební festival Blues Alive, který proběhne od 11. do 13. listopadu v Šumperku, připomene bohatým programem osmdesáté narozeniny Boba Dylana. Oslava kulatin, které legendární hudebník oslavil letos 24. května, zahrne řadu tematických akcí.

Patří mezi ně hostování jeho bývalého bubeníka Winstona Watsona na speciálním „dylanovském” koncertě Roberta Křesťana a Druhé trávy, výstava Mně se líbí Bob! s podtitulem Bob Dylan a jeho stopy v českých zemích a přilehlém okolí, dvě přednášky Elijaha Walda, autora do češtiny přeložené knihy Dylan se dal na elektriku!, kolokvium s českými znalci jeho díla i blok s dylanovskými písněmi v podání Jardy Svobody z kapely Traband, Vladimíra Merty, Jana Řepky a skupiny Broken Harp Jana Sobotky. Program hlavních večerů uzavírají dvě nové kapely – švédští Black River Delta, proslulí drsným bluesovým zvukem, a Marcus Bonfanti Band v čele s brilantním bluesrockovým kytaristou Marcusem Bonfantim, frontmanem legendárních Ten Years After. V Šumperku tuto sestavu doplní skotský pianista, zpěvák a skladatel Paddy Milner.

„Dylanovská linka se potáhne všemi dny konání festivalu a bude to největší letošní tuzemská oslava jeho osmdesátin. Spolupracujeme na ní s organizátory každoroční akce Dylan Days, kteří ji před dvaceti lety začali pořádat v Daňkovicích na Vysočině, poslední léta se koná v pražském kulturním centru Kaštan,” říká dramaturg Ondřej Bezr. Hned v první den festivalu, ve čtvrtek 11. listopadu, bude otevřena ve Vlastivědném muzeu Šumperk výstava Mně se líbí Bob! s podtitulem Bob Dylan a jeho stopy v českých zemích a přilehlém okolí, kterou pro šumperské muzeum připravilo pražské Pop Museum.

Do Šumperka také přijede Elijah Wald, respektovaný hudební historik, autor letos do češtiny přeložené knihy Dylan se dal na elektriku! a také badatel v oblasti raného blues. V místní knihovně T. G. Masaryka, která letos bude jedním z nových festivalových působišť, pronese dvě přednášky. Ve velkém sále knihovny pak proběhne kolokvium, na kterém budou na otázky moderátora, hudebního publicisty a hudebníka Ondřeje Konráda odpovídat zpěváci a překladatelé Dylanových písní Robert Křesťan a Jan Řepka, literární vědci Petr Onufer a Jakub Guziur a hudební publicista a muzikant Jan Sobotka. „O Dylanovi ovšem nebudeme jenom mluvit, budou se také hrát jeho písně,“ zdůrazňuje Ondřej Bezr. V samostatném pátečním odpoledním bloku v šumperském Klášterním kostele zahrají Vladimír Merta, Jarda Svoboda z kapely Traband, Jan Řepka a skupina Broken Harp Jana Sobotky. (red)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*