Zkracování cesty do Rapotína přes Nové Domky je konec. Město osadilo dopravní značky, co na to obyvatelé?

ŠUMPERK · V Reissově ulici za vjezdem na parkoviště u Kotle do osady Nové Domky jsou nové zákazové dopravní značky. Zákazem vjezdu všech motorových vozidel Město Šumperk reagovalo na zvýšený provoz automobilové dopravy v této rekreační oblasti s ohledem na bezpečnost pěších turistů a cyklistů.

Vzhledem k tomu, že cesta byla bez omezujících značek, začaly mobilní navigace posílat vozidla touto nejkratší trasou, a to bez ohledu na technický stav komunikací, který je v některých úsecích nevyhovující. Navigace směrovaly do uvedeného úseku i těžká nákladní vozidla. Úsek lesní cesty není pro provoz vozidel dostatečně široký, chybí zde dostatečný rozhled, dopravu může ještě zkomplikovat těžba dřeva a jeho následná doprava velkými vozidly. „Vjíždění řidičů bylo předmětem kritiky občanů. Automobily se totiž při průjezdu lesem často pohybují velice rychle, jsou mezi nimi také nákladní vozy. Přitom jde o rekreační zónu, kde se pohybuje množství pěších i cyklistů. Někteří neukáznění řidiči bezohledně vjíždějí na louku až na horizont a ničí zeleň,“ popsal situaci starosta Tomáš Spurný. Upřesnil, že zákazové značky byly zhruba ve stejných místech i v minulosti. Město je asi před 10 lety odstranilo. Tím došlo ke zprůjezdnění trasy mezi Reissovou ulicí do rapotínské osady Nové Domky. Odstraněním značek tehdy město chtělo umožnit bezproblémový vjezd zahrádkářům ze zdejší zahrádkářské osady. Bohužel však situace stále častěji na úkor dopravní bezpečnosti využívají lidé, kteří si zkracují cestu a projíždějí tudy na Nové Domky a dále do Rapotína. Ušetří tak dva kilometry jízdy, což jsou dvě až tři minuty času. Městská rada proto doporučila osadit zákazové značky s dodatkovou tabulkou „mimo dopravní obsluhy“, což umožňuje vjezd zahrádkářům a dalším majitelům nemovitostí v této oblasti.

Další výjimky nebudou povoleny. Někteří obyvatelé si však stěžují, že se autem nedostanou domů, na zahrádku nebo chatu v této oblasti. Proto se rozhodli sepsat petici. Podle našich informací některé z nich v minulém týdnu policie pokutovala a pokutuje také občany, kteří v oblasti Nových domků bydlí. Těm se to samozřejmě nelíbí a jsou silně znepokojeni. „Pokud jsou na radnici alespoň trochu soudní a rozumní, musí si uvědomit, že by neměli kvůli uvedeným důvodům trestat nás, kteří v této oblasti bydlíme nebo v ní máme své zahrady a chaty. Kvůli tomu, když chceme jet nakoupit do Kauflandu, nebo se dostat na zahrádku, máme jezdit místo zhruba tří stovek metrů pět kilometrů? To nemohou myslet vážně, proč tímto chtějí trestat právě nás? Připadá mi, že jsou lidé na šumperské radnici čím dál více na hlavu a na slušné lidi posílají policii,“ uvedla pro Týden obyvatelka Nových domků. Návštěvníci rekreační oblasti mají možnost svá vozidla odstavit na parkovišti v Reissově ulici a do lesa se se mohou vydat pěšky. (ms)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*