Zábřežská smuteční síň uspěla v architektonické soutěži. Za přístup investora získala speciální cenu

ZÁBŘEH · Zábřežská smuteční síň, která prošla náročnou rekonstrukcí, kdy z původního zdiva zůstaly jen obvodové zdi, sklízí po znovuotevření nejen pochvalu místních, ale proráží i mimo region. Naposledy to byla architektonická soutěž o Cenu Rudolfa Eitelbergera, pořádaná spolkem Za krásnou Olomouc, kde se svou novou podobou uspěla v konkurenci dvaadvaceti vytipovaných novostaveb a rekonstrukcí, z nichž porota osm poslala do finále. 

Mezi finalisty se s projektem rekonstrukce smuteční síně dostal i Zábřeh a získal tak čestné uznání a speciální cenu za přístup investora k realizaci díla. „Stará obřadní síň na zábřežském hřbitově v uplynulém století zchátrala a poškodily ji různé nevhodné úpravy. Ateliér Ječmen obnovil vše, co na ní bylo hodnotné, a znovu tak objevil její architektonické kvality. Přístavby z obou stran umocňují její symetrii. Prostor pro smuteční obřad získal ztracenou monumentalitu. Architekti ho vybavili novými lavicemi a svítidly a navrhli pro něj nový katafalk, působivě osvětlený shora přirozeným slunečním světlem,“ stálo v hodnocení poroty. 

Smyslem soutěže je upozornit na zdařilé stavby, které ovlivnily prostředí měst a venkova Olomouckého kraje v oblasti architektonické tvorby, urbanismu, památkové péče nebo práce s veřejností. V kraji se pořádá od roku 2008. Cena byla pojmenována podle olomouckého rodáka a zakladatele památkové péče v Rakousku-Uhersku, prvního profesora dějin umění na vídeňské univerzitě a zakladatele tamního Uměleckoprůmyslového muzea a Uměleckoprůmyslové školy. Sdružení si v každém ročníku zakládá na pečlivě vybrané, kvalitně obsazené nezávislé porotě, která zahrnuje přední české architekty, historiky umění, úředníky a odborníky. 

(bav) foto: web 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*