Výzkumníci pokračují ve vítězném tažení. Ze Země živitelky přivezli ocenění pro Astellu

ČESKÉ BUDĚJOVICE, ŠUMPERK · Šumperští výzkumníci pokračují ve vystavovatelských úspěších. Po nedávném stříbře z olomoucké Flory je to ocenění Zlatý klas pro nově registrovanou odrůdu olejného lnu Astella, které zástupci výzkumné a šlechtitelské společnosti Agritec přivezli koncem října z mezinárodního agrosalónu v Českých Budějovicích.

page4image65062528

Vladimíra Bartoňová

„Je to naše první odrůda, která je zařazena do katego- rie vysokolinolnových lnů. Pochází z české provenien- ce a pěstitelé, zpracovatelé i drobní zemědělci po ní už dlouho toužili,“ uvedla Ma- rie Bjelková ze šumperského Agritecu. Zároveň je to podle ní první odrůda hvězdicového typu a od obecně modrého lnu se odlišuje bílým kvetením. Z tohoto důvodu bude také jednodušší selekce případných směsí jiných květů.

„Je to ocenění dlouhodobé kvalitní šlechtitelské práce. Jménem společnosti děkuji všem, kteří se na jejím vzniku podíleli,“ zhodnotil nejnovější úspěch Prokop Šmirous, ředitel výzkumné společnosti Agritec Plant Research, která si novou odrůdu nechala v roce 2020 zaregistrovat a od letošního roku na ni má ochranná práva.

Jako certifikované osivo bude šumperská Astella k dispozici až pro osev v roce 2022. Už nyní ale výzkumníci registrují potencionální zájemce o pěsto- vání nejen z řad domácích, českých pěstitelů, ale například také z Polska, Běloruska a Kazachstánu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*