Prvním dárcem se stala studentka Eliška

ŠUMPERK • „Je to pro mě jediná možnost, jak mohu pomoci,“ říká Eliška Tichá, která prodělala covid-19 a přišla do šumperské nemocnice darovat plazmu těm, kteří ji budou v budoucnu potřebovat. Stala se tak první dárkyní, která výzvu nemocnice přijala. 

„Při koronavirové infekci se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti novému koronaviru, který je původcem covid-19. Tyto protilátky v krvi vyléčeného zůstávají ještě dlouho po jeho uzdravení,“ zdůvodňuje primářka hemato-transfúzního oddělení Marie Urbánková, proč zdravotníci dárce plazmy, kteří se v minulosti nakazili koronavirem, hledají. Nemocnici pomohou připravit se na variantu, že virus může na podzim opět udeřit. „Tato plazma tak může pomoci lidem, jejichž organizmus by si s nemocí sám neporadil,“ vysvětluje Urbánková. 

„Odkazy z nemocnice k darování plazmy mi posílali přátelé. Potom na mě ale vyskočil na Facebooku, já jej automaticky rozklikla a spontánně se rozhodla, že do toho půjdu,“ zavzpomínala dárkyně na okamžik, který ji na transfúzní stanici přivedl. „A také jsem opravdu zvědavá, jak to s mými protilátkami je, zda si je můj organizmus vytvořil a zda je jich dostatek,“ svěřila se sympatická Češka, studující v Londýně. Podle svých slov se nakazila právě tam. „Po ukončení studia se chci vrátit zpátky, mám k našemu kraji hluboký vztah,“ vyznala se z lásky k rodnému re­gionu pokoronavirová dárkyně. (bav)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*