Komentář: Držme Šumperáky tady! Ale jak?

V  loňském roce Šumpersko opět zaznamenalo úbytek obyvatelstva, takže podle Českého statistického úřadu na Šumpersku žije už dokonce méně než 120 tisíc lidí. A  pokles pokračoval i v prvních měsících letošního roku.

Tahounem vylidňování Šumperska přitom ale není takzvaný přirozený úbytek obyvatelstva, tedy trend, kdy více lidí v daném území umírá, než se rodí. To se v Olomouckém kraji děje výrazně například na Přerovsku. V  okrese Šumperk naopak za pokračujícím poklesem obyvatelstva stojí hlavně skutečnost, že se odsud lidé více stěhují, než se do okresu přistěhovávají. V  tom je Šumpersko na konci krajských statistik společně s Jesenickem.

Mizející lidé

Trend vylidňování přitom neplatí jen pro určité částí okresu. To potvrzuje počet obyvatel okresního města, který také každoročně klesá. Lidé zkrátka na Šumpersku ubývají jak ve městech, tak na venkově. Příčin je celá řada. Jsou vlastně typické pro všechny venkovské regiony, které se nachází daleko od hlavních ekonomických a  kulturních center naší země. V oblastech, kterým geografie říká „periferie“, je většinou menší nabídka práce a  řada služeb je dostupná až ve velké vzdálenosti. Dobře to ostatně vidíme v  pomyslném centru Olomouckého kraje – na Olomoucku a Prostějovsku, odkud lidé neutíkají, ale naopak se do těchto oblastí stěhují. Je tam nižší nezaměstnanost, vyšší uplatnění pro vysokoškoláky a všechny služby jsou takřka po ruce (nejhůře pár kilometrů v krajském městě).

Úkol doby tedy zní tento trend změnit. To se samozřejmě lehce řekne, ale hůř udělá. Ostatně diskuse na toto téma popsaly už mraky papíru. Někdo vidí řešení v  různých daňových úlevách a  zvýhodněních. Vypadá to líbivě, ale jako všechny výjimky by to pravděpodobně vedlo hlavně k řadě obcházení pravidel.

Silnice sem, šiml ven

Místo podobných administrativních zásahů je lepší investovat do infrastruktury. Bude to znít otřepaně, ale klíč je hlavně ve zlepšení dopravy. Když se lidé mohou rychle a  bezpečně dostat k službám, do školy, za kulturou či sportem, nevadí tolik, že za nimi musí dojíždět. Jako učitel nemohu samozřejmě zapomenout ani na udržení racionální sítě škol.

A pak se také musí přestat buzerovat firmy, živnostníci, drobní podnikatelé. To platí celostátně, ale v oblastech, jako je Šumpersko, se útoky na tento stav projevují vůbec nejhůře. Když se na venkově zavře obchod, hospoda nebo nějaký speciální provoz, dopady jsou fatální. Řetězec takových událostí pak často končí tím, že části místních dojde trpělivost a  odstěhují se jinam.

Po státu máme proto chtít, aby postavil pořádné dopravní spojení a „odvezl“ si po něm nejenom ze Šumperska veškerou byrokracii. Minimálně pro začátek by to stačilo.

Autorem je PhDr. Petr Sokol, Ph.D. komentátor, geograf, učitel

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*