Hledá se národní pták. Sokol volí sokola. A vy?

REGION · Strany se již předhánějí v předvolebních slibech. Kromě obvyklých politických nezáživností ale došlo i na některé vskutku zajímavé programové body. Jeden z kandidátů ODS v našem kraji – Petr Sokol – v rozhovoru pro Týden na severu odhalil jeden opravdu originální nápad „jeho“ koalice Spolu.

Ptačí kraj

„Když jsme uprostřed prázdnin, zmíním tentokrát jeden náš trochu odlehčený návrh. Jako koalice Spolu chceme v  rámci podpory péče o přírodu vybrat národního ptáka jako nový symbol České republiky,“ uvedl Petr Sokol a dodal: „K symbolům mám jako člen České vexilologické společnosti osobně blízko, a  i  proto mi přijde tenhle bod zajímavý. Ptáky se to v našem kraji, který tvoří krásné přírodní scenérie, jen hemží. Že jsme ptačí kraj, potvrzují nejenom aktuální sokolí mláďata v Jeseníkách, ale i  třeba znaky našich měst. Nejenom Šumperk má ve znamení orlici, přesně půlorlici, ale ptáky najdeme i  ve znacích všech dalších okresních měst kraje s výjimkou Přerova. Dvě zemské orlice vévodí dokonce i  symbolům Olomouckého kraje. Já bych ale jako národního ptáka neoznačil přímo orla, ale jednoho jeho blízkého příbuzného z ptačí říše.“

Jasná volba

Vysokoškolský učitel Petr Sokol by za nový národní symbol zvolil jiného dravce. „Vybral bych sokola. Ne proto, že je to můj jmenovec, ale hlavně proto, že sokolové jsou součástí naší historie, symbolem hrdosti na český národ, propagátorem zdravého a  soutěživého životního stylu i  sportovního ducha. Popularitu sokola ostatně dokazují i mnohé sokolovny rozeseté po celém Šumpersku i Olomouckém kraji. A teď tu ještě máme zmíněná sokolí mláďata,“ přidal s úsměvem Petr Sokol.

A koho byste vybrali za národního ptáka vy, občané „ptačího“ Šumperska?

(ka)

1 Comment

  1. Státní pták napsal:

    Dobrý den.rad bych vám a státu pomohl.volte prosím mého ptáka.je známý většině,málo používaný,v Zábehu.po STK. Nikdy nezklamal.Vasik Neuberk. Věk 58 leť.muj pták je šelma.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*