Arnika vyhlásila nový ročník Aleje roku u kláštera Hora Matky Boží. Lidé mohou na internetu nominovat svá oblíbená stromořadí

Královnou alejí České republiky v roce 2023 se podle ankety Alej roku stala Alej ke klášteru Hora Matky Boží v Dolní Hedči – místní části města Králíky v Pardubickém kraji. Od lidí získala skoro dvanáct set hlasů z celé republiky. Pořadatel ankety, ekologická organizace Arnika, zároveň zahájila nový, už čtrnáctý ročník této ankety.

Vítězná alej roku 2023 byla původně vysázena již v roce 1705. Začíná ve městě Králíky barokní oboustrannou kulisovou bránou a vede vzhůru k baroknímu poutnímu areálu z přelomu 17. a 18. století. Alej je lemována osmi barokními šestibokými kaplemi, které stojí střídavě po levé a pravé straně. Celý areál je národní kulturní památkou.

Samotná alej je tvořena 399 stromy. Většinou jde o lípy, najdeme v ní však také javor klen, jasan, jeřáb a také jeden jírovec maďal (kaštan).

Alej vedoucí k poutnímu místu Hora Matky Boží nad městem Králíky je jedinečnou krajinářskou i historickou dominantou. Představte si, že tahle linie stromů tu existuje už od roku 1705! Místní si zřejmě dobře uvědomují, že aleje potřebují kvalitní a průběžnou péči. Svědčí o tom instalované bezpečnostní vazby, odborné řezy i dosazované mladé stromy, “ říká Marcela Klemensová, odbornice na životní prostředí a vedoucí kampaně Zachraňme stromy z Arniky.

Alejové slavnosti, která proběhla v neděli 2. 6. 2024, se zúčastnilo několik desítek místních občanů, ale také například autor nominace nejoblíbenější aleje Olomouckého kraje, která skončila celkově na třetím místě. U barokní brány na začátku aleje byla odhalena pamětní deska a symbolicky také zahájen nový, čtrnáctý ročník ankety Alej roku. Účastníci slavnosti se poté vydali alejí ke klášteru na Horu Matky Boží s doprovodným výkladem Michala Kosa, ředitele Městského muzea Králíky. Slavnostní ocenění pak proběhlo na podiu u kláštera v rámci ZUŠ OPEN v Pardubickém kraji. Nad slavností převzali záštitu radní Pardubického kraje Miroslav Krčil a starosta města Králíky Václav Kubín.

Ocenění si velmi vážíme. Jsme si vědomi toho, že jde nejen o ocenění našeho odboru životního prostředí, které se o alej v současnosti stará, ale také předků, kteří tuto alej vysázeli.” řekl na alejové slavnosti starosta města Králíky Václav Kubín.

Na slavnosti Arnika také vyhlásila nový, už čtrnáctý ročník ankety Alej roku. Na webu alejroku.cz mohou lidé od 5. června 2024 nominovat své oblíbené aleje.  Stačí k tomu 1-3 fotky dané aleje, GPS a jedna věta nebo i delší příběh, který se váže k nominované aleji. 

Nominující mohou vyhrát hodnotné ceny pro sebe a jedna z nominovaných alejí získá ošetření kořenovou injektáží od společnosti Groown. Hlavní cena je let balónem od Habalon nebo vstupenky do Safariparku Dvůr Králové nad Labem. Autoři nominací krajských vítězek získají poukázky do FotoŠkoda, dobroty od Perfectly Delicous vynikající zmrzlinu od Crème de la Crème nebo vstupenky do Botanické zahrady Teplice. V rámci ankety probíhá také fotosoutěž, ve které se hodnotí nejkrásnější fotografie alejí. Do fotosoutěže se zapojuje první fotografie, kterou zájemce nahraje. Patronky a patroni ankety pak vyberou tři nejlepší fotografie.

Cílem ankety Alej roku je povzbudit v lidech zájem o aleje, které patří ke zdravé a fungující krajině.  Anketa vyzdvihuje význam vzrostlých stromů, které jsou důležitou součástí naší krajiny. Ty nejstarší zachované aleje vznikaly nejčastěji v době baroka. Vedou k významným šlechtickým sídlům a církevním objektům. Jsou součástí komponované krajiny a cenným historickým a kulturním dědictvím. Stromy u silnic pohlcují prach z automobilů, který se pak nedostává do blízkosti sídel. V létě stromořadí ochlazuje okolní prostředí a nedochází k rozpálení vozovky. Alej chrání cestovatele před slunečním žárem. Ocení to pěší, cyklisté i řidiči aut: stín brání oslnění sluncem a chrání povrch vozovky před přehřátím a následným vyjížděním kolejí do změklého povrchu nebo praskáním. Aleje přinášejí užitek jak lidem, tak také volně žijícím živočichům, kteří mohou sídlit a pohybovat se v zemědělské krajině. Linie stromů podél cest utvářejí harmonický charakter a typický ráz české, moravské a slezské krajiny.

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*