Architektonické okénko Šumperské divadlo, díl třetí, moderní historie

Minule jsme se bavili o tom, že v roce 1902 byl dokončen objekt Německého spolkového domu a téhož roku v prosinci otevřen. Bezprostřední poválečná historie Šumperka se odvíjela ve specifických podmínkách, mimo jiné v příchodu nového a odchodu starého obyvatelstva. Německý spolkový dům proto dostal název Národní dům. Jednou z prvních divadelních produkcí zde bylo úvodní vystoupení ochotnického souboru Svazu české mládeže 19. prosince 1945 s veselohrou Ženichové od S. K. Macháčka. 

Vystupovala zde ale například i Hodolanská zájezdová scéna. Na doporučení ministerstva bylo rozhodnuto, že v Šumperku vznikne stálé oblastní zájezdové divadlo. Činnost měla být zahájena v roce 1951, konkrétně v srpnu. První oficiální název byl Krajské oblastní divadlo v Šumperku a prvním uměleckým ředitelem se stal brněnský divadelník Vladimír Jirousek. Režisérem pak mladý Jiří Šotola. Zajímavostí je, že první vystoupení šumperského divadla 5. září 1951 se neuskutečnilo na domácí scéně, ale ve Vrbně pod Pradědem, kde byla uvedena klasická komedie N. A. Ostrovského Výnosné místo. 

Premiéra přímo na šumperské scéně se uskutečnila 8. září 1951. V rámci oslav 100. narozenin A. Jiráska byla uvedena premiéra jeho hry Vojnarka. V lednu 1961 se pak stal uměleckým ředitelem Josef Zajíc, dosavadní ředitel těšínského divadla. V tomto období s divadlem několikrát spolupracoval K. Höger, např. při hostování v Dürrenmattově hře Fyzikové. Velmi srdečný vztah k šumperskému divadlu měl i Jaroslav Vojta, který zde v roce 1967 zahrál vysloužilce Bláhu ve Stroupežnického Našich furiantech. 

15. prosince 1992 městské zastupitelstvo zřídilo Severomoravské divadlo Šumperk jako svoji příspěvkovou organizaci. Necelé dva roky poté ale vypukl v této krásné budově jeden z největších požárů v dějinách města Šumperka. O tom ale zase příště. (vel) 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*