Architektonické okénko Starobranská ulice

Dnes se podíváme opět do Starobranské ulice, kterou řada z vás chodí den- ně, ale ne každý ví o jejím historickém a architektonickém významu. Protože je zde opravdu mnoho zajímavých míst, udělali jsme z tohoto místa seriál na pokračování.

Díl třetí, pokračování ulicí
Minule jsme skončili naši vycházku u budovy s tradičními domácími a řemeslnými potřebami naproti památkově chráněnému renesančnímu domu. Ten má klasicistní přístavbu z 19. století. V roce 1859 zde mimo jiné přibylo celé patro. Na rohu, kde odbočuje Hradební ulička, stojí modernější budova s obchodem s klenoty. Hned naproti s číslem 10 je rohový dům s úzkým průčelím a delší boční fasádou. V klenutém přízemí jsou opět obchodní prostory. Dům byl po 90. letech dlouho opravován. Esteticky povedená je vstupní mříž.

Naproti je číslo 11. Číslo popisné 44 prozrazuje středověký základ stavby, v 19. století přestavěný na pavlačový činžák. V reálném socialismu (styl nazývaný také SORELA, známý například z Ostravy Poruby) byla v přízemí na své doby velkolepá samoobsluha, jedna z prvních místních. Ta byla vybavena i pultovými lahůdkami a cukrárnou.

Na této straně dále nic příliš zajímavého nenásleduje, takže je lepší se podí- vat na druhou stranu, konkrétně na čísla 12 a 14, která jsou patrová z 18. století. Číslo 14 bylo upraveno koncem 19. století a fasádu zdobí lasturové štuky. To nezajímavé na liché straně tvoří v 80. letech 20. století postavený objekt původně Domu služeb, kde se měly soustředit různé provozy výrob- ních družstev. Oblouček na nároží domu navozuje, že tu bývalo poslední šumperské podloubí, které připomínalo skutečnost, že právě tady někde stála přes ulici Stará brána. O ní jsme psali v jednom z minulých dílů. K té téměř přiléhal rohový dům č. 16. Novorenesanční stavba je zřejmě až z 19. století. Dlouhou dobu tu býval obchod se sklem a porcelánem, dnes móda. Sklo se ale přestěhovalo do sousední 18, tam zřejmě probíhala hradební zeď a možná jde o druhou věž brány. Hradby a brány byly odstraněny po roce 1860.

A to už jsme v původním předměstí. Krátká ulice se před rokem 1945 jme- novala Alttorgasse, takže tady vlastně název Starobranská sedí.
Na liché straně je jeden novější měšťanský dům s učencem na fasádě a řadový neorenesanční dům. Obojí nese číslo 23, takže stavebně jde pravděpodobně o jeden objekt. Protější velkolepý dům č. 20 je jedním z mnoha Oberleitnerových paláců, které ve městě stojí. Klasicistní budova z roku 1840 se pyšní průčelími s lodžiemi a dórskými sloupy. Než dojedeme na konec ulice, ještě mineme velkolepý obytný dům na sudé straně a vlevo nárožní patrový dům, které jsou již adresovány k přilehlé třídě Svobody. Celá Starobranská ulice je součástí pěší zóny, která tady pokračuje k náměstí Svobody a na Hlavní třídu. Ale o ní zas někdy příště.

text + foto: vel

page4image6749216

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*