Výlet Týdne Galerie Marie Kodovské

Dnes se podíváme opět za kulturou, a to do Rýmařova za výtvarnicí Marií Kodovskou. Odborníci ji řadí mezi naivisty, umělce, co do svého díla vkláda- jí sny a touhy ze svého života, prostotu srdce a krásu duše, již leckdy život poznamenal trpkou zkušeností a zklamáním. Při vyslovení jména naivní malířky Marie Kodovské se nám vybaví především optimistické obrazy čistých barev a výrazných obrysů, které prýskají ze srdce a jsou nezaměnitelné s díly jiného umělce.

O Marii Kodovské

Marie Kodovská byla významná art brut výtvarnice a insitní básnířka. Do Rýmařova přišla s rodinou z Korytné u Uherského Brodu v roce 1945. Po zbytek života se intenzivně zabývala psaním básní a od roku 1964, kdy jí bylo 52 let, také výtvarné tvorbě.

Tvorba Kodovské by rozhodně nebyla tak rozsáhlá a různorodá nebýt syna Vladimíra a jeho fyzické, materiální a psychické pomoci. Právě on stojí za realizacemi prvních samostatných výstav, a to v Rýmařově a Rýžovišti, ve spolupráci s Jindřichem Štreitem na Sovinci, s Alenou Nádvorníkovou v Olomouci a v Brně. Díla Kodovské byla také vystavena na pěti desítkách ko- lektivních výstav. Prestižní byla účast na I. české výstavě amatérské tvorby v Šumperku a na řadě výstav v art centrech po celém světě (např. Praha, Norimberk, Bilbao, Madrid, Drážďany, Berlín, Boston, Desava, Tokio, Paříž). Na šumperské výstavě obdržela Čestné uznání ministerstva kultury.

Přestože psala a malovala každý den, jejím nejplodnějším obdobím byla 70. léta 20. století, ve kterých vytvořila desítky velkoformátových emailů, kre- seb, koláží a napsala přes dvacet svazků básní. Smrt manžela v roce 1974 pro ni znamenala oficiální návrat k rodnému příjmení stejně jako tvůrčí vyrovnání se s nešťastným obdobím manželství. V 80. letech již tolik nevystavovala, v povědomí sběratelů a historiků umění však zůstala. V roce 1981 o jejím životě a díle natočil Jan Slavotínek rozhlasové pásmo Sta- řenka Kodovská – neznámý hlas srdce, který odvysílal Československý rozhlas. O rok později jí byla věnována dvoustrana v kulturně historickém týdeníku Tvorba, v roce 1991 pak i v týdeníku pro ženy Vlasta.

Marie Kodovská zemřela 12. listopadu 1992 v rýmařovské nemocnici ve věku osmdesáti let. Do posledních chvil svého života psala, malovala a kreslila. Její dům plný obrazů začal chátrat a její odkaz se pomalu vytrácel z povědomí.

Galerie Marie Kodovské sídlí v jejím domku v Mlýnské ulici. V rekon- struovaných prostorách jsou k vidění autorčiny výtvarné práce a předměty, které užívala.

(vel)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*