Tři krátká upozornění na aktuální praxi „šmejdů“

Finanční správa upozorňuje na novou praxi šmejdů, kteří se vydávají za Českou poštu a pomocí e-mailů či SMS vyzývají občany, že je nutné provést transakci pro Finanční úřad ČR. Chtějí tak příjemce podobných zpráv donutit, aby reagovali na podvržený odkaz „www. cekposta.cz“ (legitimní odkaz je www.ceskaposta. cz) a po kliknutí na tlačítko „výplata“ vás přesměrují na stránku, kde vás útočník pod příslibem výplaty finančního obnosu nutí vyplnit důvěrné bankovní informace. Jde o podvod a v žádném případě nedoporučujeme na uvedené odkazy klikat. Nejedná o žádost České pošty. Stále platí zásada, že neznámé a podezřelé SMS a e-maily a zejména jejich přílohy se nedoporučuje otevírat a na zprávy reagovat, nejlepší je rovnou je smazat.

Telekomunikační úřad upozorňuje na nebezpečí volání na neznámé číslo po krátkém prozvonění telefonu. Hrozí tu nebezpečí, že budete přepojeni na zahraniční linky s vysokou sazbou hovoru a autor podvrhu bude mít slušný zisk. Pokud telefon krátce zazvoní a číslo volajícího vám není známé, nevolejte zpět. Když s vámi někdo skutečně bude chtít mluvit, zavolá zno- vu. Takové hovory nejde reklamovat, protože se jedná o vaši vůli a rozhodnutí volat zpět.
I v oblasti oddlužení řádí šmejdi. Ti nabízí dlužníkům služby spojené se vstupem do systému oddlužení, včetně sepsání příslušné žádosti. A za to si naúčtují několikatisícové částky přesahující i 10 tisíc korun. Podávat návrhy na povolení oddlužení a poskytovat s tím spojené služby mohou pouze ad- vokáti, notáři, soudní exekutoři a insolvenční správci, a to za zákonem stanovenou odměnu v maximální výši 4000 korun za návrh pro jednotlivce. S DPH je to tedy maximálně 4840 korun. Ale služby mohou při oddlužení poskytovat tzv. akreditova- né osoby, které tak činí zcela bezplatně – jde převážně o neziskové organizace, charity či obecně prospěšné společnosti.

Závěrem opět pozor na podomní prodejce i prodejce přes telefon, u kterých je stále doporučována zvýšená obezřetnost, v mnoha obcích je již jejich působení zakázáno. Mějte vždy na mysli jedno základní pravidlo: nejlepší nabídka za vámi nepřijde sama, ale je nutné si ji aktivně vyhledat. Využít můžete například různé internetové nabídky či aktivně oslovit jednotlivé dodavatele. U tzv. srovnávačů dostanete zpravidla nabídku toho, kdo si výběr v takovém srovnávání zaplatil. A reklama není zadarmo.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*