Roušky a respirátory

Možná se budu v některých věcech opakovat, což ale nikdy neškodí. Je to jedna z mála věcí, kterou je možné ke zvládnutí pandemie přispět. Některé následující údaje jsou převzaty ze zveřejněné informace agentury d-Test. V  současné době je nutné mimo svůj domov nosit jednorázovou chirurgickou roušku (jsou to ty klasické modré) a  někde respirátor. Jaký je mezi nimi rozdíl? Rouška chrání mé okolí před možnou nákazou, kterou bych mohl šířit já, respirátor také chrání mé okolí, ale hlavně i moji osobu před nákazou zvnějšku. Je proto logické, že raději budu nosit všude respirátor.

Kde mohu nosit jen roušku? Jsou to např. vnitřní prostory všech budov, všude na pracovišti, kdekoli venku na veřejném prostranství, i když jde člověk sám venku v  přírodě, jak říká opatření, v automobilech, pokud cestujete s někým, kdo není členem společné domácnosti, atd. Doma šitá rouška, šála či rolák jako dříve již dnes chirurgickou roušku nenahradí. A kde je nutný respirátor? Ve všech obchodech, ve zdravotnických zařízeních, v  domovech a ve veřejné dopravě včetně zastávek a nástupišť. Se zvýšenou poptávkou po rouškách a  respirátorech narostl i  počet šmejdů, kteří nám nabízejí své – někde ze skladů sehnané – ležáky nebo i ve sklepě vyrobené zboží. Roušky nebo respirátory musí mít na obalu český návod, označení CE, což je norma pro EU, nebo KN95, což je uznávaná norma z  Asie. Dále název, druh, číselný kód, označení (respirátor FFP2 nebo FFP3) a značku R, kdy lze pomůcku používat opakovaně, anebo NR, což je jednorázové použití. Když jsme si roušku nebo respirátor zakoupili v  nabídce na internetu, je nutné před jejich rozbalením tato označení překontrolovat a při chybějícím značení výrobek vrátit. Po rozbalení již zboží vrátit prodejci nelze. Dalším vodítkem při nákupu je cena. Levné výrobky se složitým názvem, který nás má ohromit, zpravidla nejsou certifikované, např. Remoska Respirátor KN 95, RTB Media FFP2/KN95 Protective Masks a Ardon Respirátor s ventilkem FFP2, přičemž posledně uvedený nedosáhl při testech ani úrovně ochrany FFP1. Je to logické, nízká cena neznamená kvalitu.

Hit NANO roušky či respirátory

Pro ochranné pomůcky s  nanomateriály zatím neexistují žádné speciální požadavky a  chybí i  přesná definice těchto nanomateriálů. Zákazníkům tak nezbývá nic jiného, než důvěřovat tvrzení výrobců, že jejich výrobek má vlastnosti nano, tedy že dokáže likvidovat viry. Při testech, které provedl d-Test, byly odhaleny některé, které svým názvem NANO zákazníky skutečně klamaly. Žádná nanovlákna či nanopovlak u nich zjištěn nebyl. Byl to jen obyčejný hadr (Nano Kids či Respilab Pro Mask).

Samotesty

Chtěl jsem si vyzkoušet tuhle novinku za 190 Kč plus doprava. Český obal, český návod, distributor v  Německu a  výrobce v  Číně. Postup byl jednoduchý – zakokrhat (jak stojí v návodu), čímž se uvolní z  kraje hrtanu sliny a případně hleny, ty vpravit přes přiložený náústek do zkumavky s roztokem, zatřepat a  pomocí kapátka kápnout tři kapky na tester. Zpočátku se jeden vyděsí, jak stupnice začne tmavnout, ale po 15 minutách se vyčistí a zůstanou označeny jedna nebo dvě značky. Když je to jedna u písmene C, je to dobré. Když je označeno i  písmeno T, vir už někde sedí. Já měl C. Ale, jak se člověk dočte v dlouhém návodu, tenhle test je pouze orientační!

Příspěvek

Nezapomeňte, že Úřad práce může na respirátory přispět částkou 500 Kč.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*