Koronavirus, roušky a šmejdi

Šmejdi nám zase dokazují, že jsou nezničitelní a že dokážou využít čehokoliv pro své obohacení. V současné době plně využívají pandemii koronaviru a nedostatek roušek a respirátorů. Objevují se dva druhy těchto „podnikatelů“ – klasičtí šmejdi a zloději.

Šmejdi nyní nemohou běhat po ulici a lézt občanům do bytu, a tak mají k dispozici jen reklamu a telefon. K nejaktivnějším patří internetový obchod Poštovné zdarma. Ještě koncem roku měl sídlo v paneláku v Sokolovské ulici v Plzni. Dnes sídlí jeho provozovatel na adrese Shing Yip Street 7, Hong Kong. Komunikace s ním při sporu asi nebude jednoduchá. Tento obchod nabízí roušky za 250 korun a speciální za 750 korun za kus. A jak probíhá transakce? Na jeho stránkách objednáte, vždy předem zaplatíte, jinak to nejde, a čekáte, kdy a co vám přijde. Zkušenost pána ze Šumperka – v polovině listopadu si objednal vánoční dárek pro téměř dospělou dceru, a to rukavice v podobě zvířátka. Zaplatil a čekal. V polovině ledna mu přišly v čínské obálce rukavice čínské velikosti. Má tak dárek pro vnučku, až nějaká bude. Takže zaplatíte a nevíte, co a kdy dostanete. Třeba už budete mít v době takového dodání několik jiných roušek a možná i zdarma. V současné době podali Piráti na tento a jemu podobný e-shop trestní oznámení.

Ale jsou i jiní šmejdi, kteří se nikde nedají dohledat a jen berou na internetu objednávky a platby předem. A dokonce jdou tak daleko, že nezůstanou jen u roušek a respirátorů a nabízejí zaručeně léčivé přípravky proti koronaviru, které pochopitelně neexistují. Ale taková drobnost šmejdům nevadí. Objednané pochopitelně nezašlou. Policie již zlikvidovala takový e-shop, který za několik dnů okradl lidi o 750 tisíc. Mezi jejich poznávací znamení patří například příliš nízká cena zboží, stylistické a gramatické chyby na stránkách, nefunkční zákaznická linka, minimální počet recenzí a omezení možnosti platby na dobírku či osobní převzetí formou vysokého zpoplatnění oproti platbě předem.

Jsou také šmejdi telefonující. Je to pro ně levnější. V Hradci obvolávají starší občany podvodníci a představují se jako zástupci jisté zdravotní pojišťovny. Nabízí roušky za 300 korun za jednu a pochopitelně chtějí platbu předem, nejlépe pomocí čísla platební karty. Nabízené a zaplacené samozřejmě nedodají. 

Nu a pak máme zloděje-amatéry. Některé obecní úřady získaly roušky od lidí, kteří je ušili. Pro jejich distribuci ale zvolily trochu nešťastný způsob. Zastrčily je částečně do poštovních schránek. Ráno roušky byly, dopoledne již u adresátů nebyly. Za několik dnů pár mladíků nabízelo v uličkách i pasážích starším lidem ke koupi roušky. Sice jen za stovku, ale mladým hyenám někdy stačí málo. Proto takové věci na ulici nikdy nekupujte. Podvodné weby šmejdů zveřejnila ČOI na svých stránkách.

Jiří Makoň

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*