Zábřeh splácel účty, Losiny nevyužily výhodnou přesilovku

MORAVA • Když se zábřežští fotbalisté představili v Jeseníku naposledy, byla z toho potupná „kanárová“ porážka 0:6. I proto se vydali na sever se zdravým respektem a jednoznačným cílem, aby se podobný výbuch neopakoval. Ke spokojenosti kouče Jáněho tentokrát podávali úplně jinou sportovní kávu. Na její výrobě se mimo jiné podílely dvě nové tváře Antl a Nízký.

Petr Fišer, Bohumil Tesař

KRAJSKÝ PŘEBOR JESENÍK – ZÁBŘEH 2:3 (2:1)

V  Jeseníku se hrálo už v  pátek, Zábřeh totiž o  den později asistoval u slavnostního otevírání nového stadiónu v Postřelmově. Do úvodního zápasu nového ročníku nakročil přímo znamenitě. Po pasu navrátilce Nováka odcentroval Holík a u přední tyče hlídkující David Nízký si otevřel účet v  dalším fotbalovém působišti nejlepším možným způsobem – gólovou trefou, na niž potřeboval pouhých pět minut. Také domácí mužstvo předvedlo čerstvou posilu. Bývalý třetiligista Kutal využil špatné rozehrávky mezi zábřežskými stopery a v jedenadvacáté minutě dokonal obrat ve prospěch svého celku. Chvíli předtím totiž smolně podklouzl jeden z  hostujících nešťastníků a volný Plhák měl o to snadnější pozici. Naložil s ní bezchybně. Sulko za nepříznivého stavu sáhlo po účinném presinku a  útočnou vozbu rozšířilo o  střídajícího Michala Sittu. Byla to dobrá volba. V  53. minutě se při Novákově standardce zmocnil propadlého balónu novic Martin Antl, jehož pohotová rána z  deseti metrů zapadla nechytatelně k tyči – 2:2. Nerozhodné skóre nemělo dlouhého trvání. O  devět minut později se stal hrdinou okamžiku znovu exšumperský Nízký. Aktivitou hýřící záložník zajistil zábřežské partě plný bodový export povedeným obstřelem. „I proto, že jsme narazili na silného a ambiciózního soupeře, je to pro nás hodně cenné a  důležité vítězství,“ pochvaloval si šéf Zábřeha Jaroslav Appl.

BRANKY: 16. Plhák, 21. Kutal – 5. a 62. Nízký, 53. Antl. Diváci: 225. ZÁBŘEH: S. Strnad – Ratiborský, Žanda, Lepka, Lukas – Holík, M. Novák, Nízký, R. Žák – Antl, Nádeníček. Střídali: 46. Michal Sitta, 77. Janák

MOHELNICE – MEDLOV 2:2 (1:1), 2:3 na penalty
Současní reprezentanti mohelnického oddílu, kteří si před zraky 800 diváků náramně užili povedené oslavy 75. výročí od klubového založení, mohli naskočit do prvního mistrovského utkání s mírnou dávkou optimismu. V generálce totiž naložili sebevědomé Olešnici, pod přesvědčivý result 5:2 se střelecky podepsali Havlíček, Srdýnko a hattrickový čaroděj Kožela. Medlovskou ekipu přivezl Jaroslav Rolínek a jak se později ukázalo, byl to trochu jiný level. Hostitelům se dařilo konzumovat tučnější sousto s větší lehkostí v zahajovacím dějství, v  němž si nachystalo více šancí. Po hříchu se ujala jediná. Po centrovaném míči od Linharta se uvolnil Srdýnko, na jehož nabídku směřující do velkého vápna si počíhal Kožela. I  když se brankáři Nesétovi povedlo zasáhnout, dlouho se neradoval. Zarmoutil ho dobíhající Jan Fišara. Medlov srovnal účty tři minuty před přestávkou. Jakuba Horu připravil o čisté konto Tomáš Mikuta, jenž v těsné blízkosti domácí svatyně uspěl s efektivní patičkou. Mohelnice si ve druhé půli koledovala. Od 53. minuty se premiérově nacházela ve ztrátě, když po prohraném souboji na půlce neuměla zastavit a  zpacifi kovat medlovský brejk. Hora se po křížném přízemním zakončení natahoval marně a podruhé kapituloval. V dalším průběhu si v nerovné konfrontaci jeden na jednoho připsal klíčový zákrok celého střetnutí. A  když ho hosté překonali potřetí, u brankové čáry ho zastoupil spoluhráč Čank. Opora domácího celku založila v 85. minutě dlouhým výkopem akci, ze které vyplynulo pozdní vyrovnání. Roman Kuba předčil stopera a hlavičkou vyprodukovanou před vybíhajícím gólmanem poslal vyrovnané střetnutí do penaltového vyvrcholení. Po dvaadvaceti úspěšných exekucích se stal jedním ze tří mohelnických střelců, kteří při provádění pokutových kopů selhali. Dvoubodová výhra tak směřovala na Hanou. „Na rozdíl od přáteláku s  Olešnicí to od nás bylo zbytečně ustrašené. Tréninková docházka během týdne není optimální, což se negativním způsobem projevuje nejen na předváděné hře, ale i  horší fyzické kondici u některých jedinců,“ postěžoval si hrající trenér Kuba.

BRANKY: 26. Fišara, 85. R. Kuba – 42. Mikuta, 55. Sedláček. Diváci: 120. MOHELNICE: Hora – Vokoun, R. Kuba, Pinkava, Linhart – Čank, Fišara, Nantl, Srdýnko – Cikryt, Kožela. Střídali: 60. Knýř, 77. Pauliny.

RAPOTÍN – ŠTERNBERK 1:2 (1:1)
Rapotín se pustil do sebevědomého soupeře bez bázně a hany. Blízko ke skórování byl kanonýr Ševčík, jehož pohotový volej se jevil velmi nadějně. Všechno potřebné si sedlo ve 27. minutě. Kamil Svačinka se důsledným počínáním zmocnil vypíchnutého míče a sám před brankářem Kopřivou nezaváhal. „První poločas jsme zvládali perfektně. Kluci plnili předzápasové pokyny, dodržovali taktiku a  silného protivníka nepustili do žádné gólovky. Dostal se jen k několika střeleckým pokusům ze střední vzdálenosti. Bohužel jsme ho sami posadili na koně individuální chybou. Přirovnal bych to k bodnutí nože do zad,“ zalitoval trenér domácího mužstva Radim Netopil. Hostitelé těsně před pauzou inkasovali extrémně laciný gól. Ladislav Max při malé domů na úkor jednoduchosti trestuhodně vymýšlel, při odvážné kličce se nechal obrat jako brankářský žáček a nečekaně obdarovaný Jan Tögel si musel připadat jako o Vánocích. Hanáci se po snadném zásahu do prázdné klece uklidnili. Do té doby připomínali bezradné mužstvo, které neví kudy kam a  jak na to. Dobře nachystaný Rapotín se připravil na jeho herní styl a  moc mu toho nedovoloval. Jakmile ovšem Šternberk vyrovnal, okamžitě přitlačil na pilu, byl více na míči a strádajícího soka donutil k  únavnému běhání bez balónu. „Bralo nám to hodně sil, někteří naši hráči začali vadnout. Šternberská převaha se tím zvýrazňovala. Velký problém nastal ve chvíli, kdy jsme zaostali v  souboji na křídle. Vyražený míč jsme neodvrátili do bezpečí a  pohroma se dostavila ze druhé vlny,“ popisoval rozdílový moment ze 60. minuty kouč Netopil. „Dá se říct, že hosté vyhráli zaslouženě. My se nemáme za co stydět. Favoritovi na postup do divize jsme vzdorovali více než slušně a myslím si, že je na čem stavět. Jen dobrý výkon ale nestačí, je potřeba sbírat body. I když to nebude jednoduché, snad je urveme v  nedělním derby proti posílenému Zábřehu.“

BRANKY: 27. Svačinka – 37. Tögel, 60. D. Kuba. Diváci: 255. RAPOTÍN: Max – Cejpek, Juráš, Morong, Najman, J. Klemsa, Charvát, Ševčík, Michal Kocourek, Svačinka, D. Scheuter. Střídali: 61. Drozd, 80. B. Hudec, 80. Draňa, 80. Körner, 80. P. David.

VELKÉ LOSINY – KRALICE 0:0, 3:5 na penalty

Romaň Maňka se ve Velkých Losinách dlouho nezdržel. Po jeho odchodu se mužstva znovu ujal staronový trenér. foto: Petr Fišer

Velké Losiny mají staronového lodivoda. Oblíbenec hráčů i fanoušků Jiří Mika u kormidla vystřídal Romana Maňku. Ten upřednostnil práci skauta, kterou ve fotbale zastává už několik let a  která se mu v  nejednom případě kryla s tréninkovým i zápasovým procesem. Podle informací Týdne se mu navíc nezamlouval přístup hráčů a  jejich zapojení do přípravy. Mika při své obnovené premiéře nasadil do hry dva šumperské hosty Jurku a Simona a vikýřovického snajpra Uvízla, na druhou stranu nemohl počítat s absentujícím Šinoglem či Tejklem. Samotné utkání moc krásy nepobralo. Byl to hlavně boj odvíjející se mezi šestnáctkami. Okleštěná kralická sestava vsadila všechny trumfy na defenzivní pojetí a znuděného strážce Hatalu za celý zápas prakticky neprověřila. Na opačném konci trávníku stály za zmínku pouze dalekonosný pokus Filipa Navrátila (zastavil se o tyčku) a  velká šance Jakuba Zatloukala na konci rychlého protiútoku. Ke smůle celého týmu napral balón jen do gólmana. Mikovy ovečky musí nedělní ztráta mrzet o to víc, že měly přes dvacet minut výhodu jednoho muže. Brankář Peka se vyfauloval na Hilbertovi, kterého sestřelil při snaze domácího fotbalisty o  gólmanovo obhození. I když musel vykartovaného červenáčka zastoupit mezi třemi tyčemi hráč z pole, Losiny se k výhře nedopracovaly. „Bylo to špatné. Hráli jsme pomalu a  skoro vůbec nevyužívali rychlostních typů, kterých nemáme málo. Připomínalo mi to stojatý fotbal z  devadesátých let,“ nebál se podívat pravdě do očí Matěj Šinogl.

VELKÉ LOSINY: D. Hatala – M. Macek, J. Zatloukal, Simon, F. Navrátil, D. Jurka, Indra, J. Uvízl, Žídek, Andoniu, A. Bureš. Střídali: 58. Hilbert, 58. Martin Kocourek, 68. P. Navrátil.