Rozhledna Val

Do Králík jsme se v našich tipech už jednou podívali na naučnou vojenskou stezku. Dnes přinášíme tip na místo pro krásné výhledy do okolí. Asi dva a půl kilometru od centra Králíků, v osadě Dolní Hedeč, se totiž na vrcholu Val tyčí stejnojmenná rozhledna. Jde o kovovou telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou ve výšce 22 metrů. Samotná věž má výšku 34 metrů. Z plošiny, po vystoupání více než stovky schodů, je při dobré viditelnosti výhled na pohoří Jeseníků, Králického Sněžníku, Kladské kotliny, Branenské vrchoviny a Orlických hor a nejbližšího okolí.

Kudy na místo

K  rozhledně se dostanete, když ze silnice č. 43 z  Červené Vody do Králík odbočíte v  Dolní Orlici vpravo na Horní Orlici a  dostanete se tak do obce Dolní Hedeč. Až pod rozhlednu se dá dojet autem, kdo se chce projít, má k  dispozici žlutou turistickou značku, po které je to z  centra Králíků asi 3 kilometry s  převýšením zhruba 200 metrů. Příznivci jízdy na kole ocení cyklostezku, která tudy prochází.

Historie

V roce 2002 ji zde postavila společnost Český mobil, přičemž město Králíky si dalo podmínku, aby součástí kovové konstrukce byla veřejně přístupná rozhledna. Kvůli posouzení případného narušení pohledu na krajinu a  nedaleký klášter, vzala se na toto místo vysokozdvižná plošina vysunutá do patřičné výšky a zkoumaly se pohledy z  různých směrů do a  od Králík. Rozhledna byla zpřístupněna v  roce 2003 a k její stavbě byl využit i  stávající vodojem, nad kterým byla věž postavena. Zajímavostí je, že věž je téměř identická s rozhlednou na Ruprechtickém Špičáku v  broumovském výběžku. Rozhledna je celoročně bezplatně a  volně přístupná.

Tak hezký výlet! (vel)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*