Rady do zahrady 40/21

Pro diabetiky

Na přelomu měsíců září a říjen musíme ještě před příchodem mrazů sklidit jakon. Mohutné rostliny vytvářejí na bázi stonků dva druhy hlíz. Blíže povr- chu půdy jsou hlízy stonkové, kterými se jakon vegetativně množí, proto stonkové hlízy ihned po sklizni uskladníme pro jarní výsadbu. Níže polo- žené hlízy jsou vřetenovitého tvaru, právě ty jsou určeny ke konzumaci jak v syrovém stavu, tak pro tepelné zpracování.

Hlízy jsou křupavé konzistence s příjemnou ovocnou příchutí a jemnou sklovitou dužninou. Plodina je významná především obsahem inulinu v hlízách. Jedná se o polysacharid, který je lidský organismus schopen zpra- covat bez nároků na inzulín. Proto je vyhledáván především osobami trpí- cími cukrovkou. Nezanedbatelný je pak i obsah vitaminů a minerálních lá- tek v jakonu.

Připravujeme pozemek pro výsadbu česneku. Pozor, česnek po česneku či po jiných cibulovinách můžeme na stejném záhonu pěstovat nejdříve za pět let, v případě, že se vyskytla bílá hniloba, až za deset let. Používáme zásad- ně zdravou sadbu, nejlépe uznanou. Před výsadbou stroužky česneku moří- me po dobu 20 až 30 minut proti plísni přípravkem Merpan. Proti háďátku použijeme k moření některý ze sirnatých přípravků po dobu dvanácti hodin.

Skládková hniloba zeleniny může být způsobena houbami Botrytis cine- rea, Rhizoctonia crocorum a Rhizopus spp. Příznaky bývají různé, kořeny podléhají mokré i suché hnilobě. Na povrchu skladovaných plodin se tvoří podle druhu patogenu mycelium šedé, černé i bílé barvy. Všeobecně jsou nejvíce napadány rostliny mechanicky poškozené, fyziologicky přezrálé a skladované při nevhodné teplotě a vlhkosti. Ve skladovacích prostorách je proto nutné udržovat teplotu kolem 4 °C, vlhkost na úrovni 80 až 95 % a prostory dostatečně větrat. Před uskladněním zeleniny doporučuji skladové prostory i nádoby dezinfikovat savem v koncentraci 1 %, tj. 10 ml Sava na 1 litr vody.

Petr Kumšta

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*