Výstavba protipovodňových opatření na Desné pokračuje podle plánu. Pomáhá i stát

Akce v hodnotě téměř půl miliardy korun, která má chránit obyvatele Rapotína, Vikýřovic a Petrova nad Desnou, pokračuje dle plánu. V tuto chvíli je proinvestována zhruba třetina prostředků. „Přes výjimečnou situaci kolem koronaviru běží práce jen s mírným zpožděním oproti stanovenému plánu. Za to patří dík zhotoviteli, dozoru i všem partnerům této náročné stavby.“ říká k postupu prací starosta Rapotína Bohuslav Hudec.

Právě obec Rapotín je nositelem tohoto projektu přírodě blízkých protipovodňových opatření. Partnery jsou Povodí Moravy a další dvě dotčené obce, tedy Vikýřovice a Petrov nad Desnou. Zapojené v tomto komplexním projektu jsou ale i další instituce jako třeba Státní fond životního prostředí, který administruje platby z programu Operační program životní prostředí, Olomoucký kraj, který část stavby taktéž financuje, nebo Lesy ČR.

Představitelé místních samospráv kvitují spolupráci na tomto projektu také s Krajským pozemkovým úřadem pro Olomoucký kraj. Organizace se podílí formou majetkoprávní přípravy území. Jedná se totiž o veřejně prospěšnou stavbu, na kterou stát poskytuje obcím pozemky bezúplatně v souladu se zákonem. „Jsem rád, že náš úřad může pomoci při tomto důležitém projektu, který má předejít opakování závažné situace z roku 1997, kdy se řeka Desná rozlila do zástavby několika obcí na Šumpersku. Jedná se o zdařilou spolupráci veřejného sektoru při komplexním ochranném řešení této lokality,“ říká ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu Martin Vrba. Ochrana se týká dvouapůlkilometrového úseku od soutoku Desné s Mertou po jez Červený dvůr. Ten se změní z pevného typu na vakový. Bude také vybudováno pět povodňových parků, dvě lávky pro pěší, ochranné zdi a hráze. Rekonstruovány budou dva mosty a bude provedena nová náhradní výsadba. Ochrana bude koncipovaná na padesátiletou vodu. „Ukázalo se, že opatření na stoletou vodu by byla technicky náročná a byly by třeba obrovské zábory. Proto se po dohodě s obcemi zvolila koncepce protipovodňové ochrany Desné na padesátiletou vodu. Pokud se v povodí nad Rapotínem podaří do budoucna transformovat povodňové průtoky, ať už plánovanými poldry nebo na Dlouhých Stráních, může protipovodňová ochrana dále vzrůst,“ dodává pro Týden na severu technicko-provozní ředitel Povodí Moravy David Fína. Celkové náklady všech etap jsou zhruba 420 milionů korun. Z většiny jsou financovány z evropských fondů prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. Celá stavba by měla být hotová v září 2021 a v tuto chvíli tedy nic nenasvědčuje, že by se tento termín měl posunout. (red)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*