V Novém Malíně si připomněli tragickou událost

NOVÝ MALÍN • Vypálení Českého Malína na Volyni si v sobotu 11. července v Novém Malíně připomněli obyvatelé a zástupci četných spolků a organizací. Právě tato obec získala po zničené vsi část svého jména a přestěhovalo se do ní několik obyvatel, kteří řádění nacistů přežili. Zavzpomínali na to při pietním aktu před památníkem, kde se památce jejich krajanů přijeli poklonit zástupci okolních států i českých vypálených obcí. 

„O tatínka jsem přišel, když mi byl jeden rok. S maminkou jsme pak den před vypálením odjeli pomáhat do sousední vesnice,“ zavzpomínal pro Týden na severu Zdislav Pospíšil, přímý účastník vzpomínkové slavnosti. „Druhý den v poledne někdo volal, že Malín hoří. Pak jsme se odstěhovali sem,“ zprostředkoval události, jak je tehdy viděl svýma šestiletýma očima dnes třiaosmdesátiletý pamětník. 

„Jako historik a pedagog jsem rád, že mezi účastníky všech věkových kategorií vidím děti. A kdyby nepršelo, určitě by jich tu bylo mnohem víc. Je to záruka, že válečná historie nezapadne,“ zdůvodnil, proč je nutné malínskou tragédii neustále připomínat, zástupce Olomouckého kraje. Celkem při ní v Českém Malíně přišlo o život 374 lidí, z toho stovka jich byla ve věku do 14 let. 

K vypálení Českého Malína došlo 13. července 1943. Německé oddíly oběti vehnaly do budov a ty pak zapálily. Popelem přitom před 77 lety lehlo 68 domů a 223 stodol. Hořely celý týden. 

„Po kladení věnců a bohoslužbě je připravena malá výstavka a promítání filmu, která zájemcům smutný osud Českého Malína více přiblíží,“ uvedl starosta Marek Štencl, který se ujal role moderátora a průvodce pietním dnem. 

„Vzniká rocková píseň o Českém Malínu a tragédii bude nově připomínat i čítanka s příběhy volyňských Čechů, na jejíž vydání obec Nový Malín také přispěla,“ doplnila předsedkyně Sdružení Čechů z Volyně Dagmar Martínková. (bav)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*