S léčbou dušnosti po covidu pomůže vysokovýkonný laser

ŠUMPERK • Ztráta chuti i čichu, horečky, dušnost a kašel. To jsou nejčastější projevy spojené s onemocněním covid-19, o kterých se dočteme v médiích. Už mnohem méně se však hovoří o následcích po prodělání koronaviru. Značná část pacientů, která se z nemoci covid-19 vyléčí, má například poškozené plíce a bojuje s dlouhodobou dušností. Právě jim teď šumperská nemocnice nabízí v rámci rekonvalescence možnost ošetření pomocí speciálního vysokovýkonného laseru.

Vysokovýkonný laser zatím pomáhá hlavně zdravotníkům šumperské nemocnice, kteří sami covidové onemocnění prodělali. Připraven k dispozici je ale i zájemcům z řad pacientské veřejnosti, kteří dosud s následky nemoci neúspěšně bojují. foto: Tereza Bulková

„Po aplikaci laserové terapie dochází během několika dní nejenom ke zlepšení respiračních obtíží, ale i  radiologických a  fibrotických nálezů, včetně zánětlivých markerů,“ osvětluje princip nového laseru vedoucí fyzioterapeutka Petra Procházková. Laserovou terapii podle ní podstoupilo také několik zaměstnanců, a  to s  výrazným efektem zlepšení. Právě dušnost a poškozené plíce bývají podle Procházkové jedním z  nejčastějších následků po prodělaném onemocnění. Svoji zkušenost s tím má například šestatřicetiletý Lukáš Barták. Sám přiznává, že onemocnění zpočátku podceňoval a nazýval ho chřipečkou. „Možná to bylo tím, že jsem sám prodělal lehký průběh, ale to, co následovalo, nikomu nepřeji,“ říká mladý muž. „Prodělal jsem covidový zápal plic, který poškodil obě moje plíce. S následky se peru už třetí měsíc. Krevní testy mám stále šílené. Dnes už alespoň vyjdu schody, aniž bych se musel každé dva metry zastavovat a odpočívat. Teď už covid za chřipečku rozhodně nepovažuji,“ dodává Lukáš. Ošetření vysokovýkonným laserem mohou absolvovat pacienti starší 18 let. Je však potřeba mít žádanku od praktického, interního nebo plicního lékaře. „Ošetření se provádí na obě strany hrudníku. Každou stranu ošetřujeme 15 minut, takže celková doba ošetření je maximálně půl hodiny. Terapii je dobré podstoupit alespoň pětkrát,“ informuje vedoucí fyzioterapeutka. Zároveň upozorňuje, že léčba není hrazena ze zdravotního pojištění. Cena celé terapie (5x 30 minut) vychází na 2400 korun.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*