Nemocnice Šumperk rozšiřuje infekční oddělení, odkládá plánované operace a hledá dárce plazmy

ŠUMPERK · Nemocnice Šumperk rozšířila lůžkový fond svého dočasného infekčního oddělení na 40 lůžek. Už nyní je ale oddělení ze dvou třetin plné a nemocnice počítá, že nakažených pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci, bude přibývat. Dalších deset lůžek vyčlenila nemocným pacientům také na oddělení ARO, které je taktéž prakticky naplněno. Počty pacientů se však mění z hodiny na hodinu a nemocnice se tomu operativně každý den přizpůsobuje. V důsledku nárůstu počtu hospitalizovaných pacientů s onemocněním COVID-19 a úbytku personálu musí nemocnice začít odkládat plánovanou operativu a omezit provoz některých ambulancí.

S ohledem na skutečnost, že i v našem regionu roste počet nakažených, kteří vyžadují hospitalizaci, museli jsme na našem dočasném infekčním oddělení lůžkový fond rozšířit. Kapacita se ovšem rychle naplňuje a to nejen na standardním oddělení, ale také na oddělení ARO. V důsledku poměrně nepříznivé situace jsme také požádali kraj o přidělení mediků a studentů střední zdravotnické školy. Doufáme, že nám je přidělí co nejdříve, protože budeme brzy v situaci, kdy se nám bude hodit každá pomoc. Zároveň jsme velmi uvítali nabídku ČVUT, kam jsme už odeslali žádost o plicní ventilátory,“ říká Náměstek pro léčebnou péči Nemocnice Šumperk MUDr. Josef Čikl.

Nemocnice zároveň stále poptává zdravotnické posily do svého běžného provozu. „Přestože postupně odkládáme plánovanou operativu, stále poskytujeme akutní péči a provádíme akutní operace. Proto hledáme posily do našeho běžného provozu,“ vysvětluje lékařský náměstek s tím, že personální situace by se mohla alespoň částečně zlepšit ve chvíli, kdy do nemocnice nastoupí medici a studenti střední zdravotnické školy. „Nadále však platí, že bychom potřebovali nemocnici personálně posílit o další sanitáře, praktické i všeobecné sestry a plánujeme znovu oslovit také terénní specialisty,“ dodává doktor Čikl s tím, že české zdravotnictví čeká v následujících týdnech jedna z nejtěžších zkoušek v její historii.

Podle lékařského náměstka je nezbytné, aby se počty pacientů v šumperském regionu už nezvyšovaly, a proto je nutné, aby všichni dodržovali doporučená opatření. Nemocnice se snaží i v tomto ohledu pacientům vycházet maximálně vstříc. Své prostory vybavila dostatečným množstvím dezinfekčních dávkovačů a dnes na centrální příjem mimo jiné umístila také automat na roušky. „Mít správně nasazenou roušku, pravidelně si dezifinkovat ruce a dodržovat odstupy. To je přece to nejjednodušší, co můžeme všichni společně udělat proto, aby se nákaza dál masivně nešířila,“ prosí veřejnost lékařský náměstek.

S ohledem na skutečnost, že má nemocnice infekční oddělení i ARO prakticky zaplněné pacienty s onemocněním COVID-19, velmi urgentně také hledá dárce plazmy, kteří onemocnění v minulosti prodělali.

Při koronavirové infekci se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti novému koronaviru, který je původcem covid-19. Tyto protilátky v krvi vyléčeného zůstávají ještě dlouho po jeho uzdravení. Léčba aktuálně nakažených a hospitalizovaných pacientů plasmou od těch vyléčených je proto velmi účinná, a dnes je běžně využívaná klinickými pracovišti,“ vysvětluje primářka hematologicko-transfúzního oddělení MUDr. Marie Urbánková. 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*