Matematická katastrofa u přijímacích zkoušek. Kdo za to může?

REGION • Minulý týden, v pondělí 3. května a v úterý 4. května, proběhly přijímací zkoušky na střední školy. Na sociálních sítích se hromadí stížnosti rodičů a také deváťáků, že letošní test z matematiky byl příliš těžký. Je otázkou, proč zadal Cermat, který každoročně připravuje státní přijímací zkoušky a také státní maturity, nejtěžší testy z matematiky za poslední roky, když byly deváté ročníky skoro celý rok doma?

Názory rodičů jsou jasné

„To je jako by se někdo hlásil na pěveckou konzervatoř a chtěli po něm, aby zpíval jako Karel Gott,“ uvedl pan Jan, jehož syn se hlásil na šumperské gymnázium. „Test z matematiky byl šílený a  neskutečně těžký. Pravidelně jsme se učili podle minulých testů od roku 2016 a  žádné podobné příklady tam nebyly. Nyní, když jsou děti tak dlouho doma, dají jim test, troufám si říci, desetkrát těžší,“ dodal. Svoje rozhořčení vyjadřují rodiče i  na facebookovém profilu Cermatu. Na velkou náročnost testu poukazují také mnozí učitelé. „Po dnešním zadání matematiky, na které ty děti jdou bez školní praxe, je vidět, že jste zcela odtrženi od reality. Nechám bez komentáře příklad č. 14 s naprosto matoucí tabulkou a  geometrii, kterou mnozí učitelé neumí naučit ani ve škole, natož online,“ napsala uživatelka Štěpánka Hušková. „Stát deváťáky naprosto hodil přes palubu. Od března roku 2020 bylo hodně deváťáků ve škole maximálně šest týdnů, a přitom bylo plno slibů, že se deváťáci a maturanti vrátí od prvního února do škol. Bohužel se nestalo vůbec nic. Je látka, která se online výukou prostě dá naučit velmi těžko,“ uvedl Petr Čikara.

Jak si s testem poradili samotní žáci?

„Ve škole jsem problémy s matematikou neměla, měla jsem jedničky, dvojky. Pondělní test z  matematiky byl šílený. Jsem naštvaná a hodně. Poctivě jsem se na přijímačky připravovala s  mým tátou a dělala si testy od roku 2015, které jsem měla k  dispozici. Nic podobného v nich nikdy nebylo. Neměla jsem problém běžné příklady vypočítat, a když ne, vše mi táta vždy logicky vysvětlil a tím mě to i  naučil. V  pondělí, když jsem ukázala test z přijímaček tátovi, nechápal,“ řekla rozhořčená deváťačka, která se hlásila na obchodní akademii v  Šumperku. Podle ní i  ostatní spolužáci, se kterými hovořila, mluvili podobně. Většina z  nich podle reakcí na matematice naprosto pohořela. Kritika se v  úterý sypala na Cermat ze všech stran. Někteří pobouření rodiče popsali, že se jejich děti poctivě připravovaly podle starších testů, ale pondělní test je silně zaskočil. Hlavně množství příkladů z  geometrie, typu, s jakými se ještě nesetkaly.

Tohle jsou úlevy?

Podle ministerstva školství měli deváťáci letos kvůli pandemii u přijímaček úlevy. Střední školy neměly povinnost organizovat státní přijímací zkoušky, ale většina škol na ně přistoupila. Termíny byly odloženy o 14 dní a na vyplnění testů měli žáci více času než obvykle. Časový limit konání testu z matematiky byl 85 minut a z českého jazyka 70 minut. Cermat v testech z českého jazyka však oproti loňsku zvýšil o 6 procent počet slov a znaků, které žáci museli přečíst. Rozsáhlejší byly hlavně textové ukázky, které žáci pročítají pořád dokola, protože se k nim často vztahuje i několik úloh. Přidaný čas tedy letos žáci vyčerpali hlavě přidaným čtením. Za sedmdesát minut byli potom ještě unavenější z  neustálého přeskakování mezi různými výchozími situacemi a  otrávenější z  nesmyslných úkolů, na nichž se mnozí z nich zasekli. Letos mohli uchazeči na rozdíl od loňska dělat přijímačky dvakrát a  počítá se lepší výsledek z obou testů. Přitom test z matematiky i přesto, že byli žáci místo ve škole téměř pořád doma, byl nejtěžší za posledních pár let. Zda měli žáci během distanční výuky stejné podmínky, je diskutabilní. Po vlně kritiky testů z  matematiky ministerstvo školství ubezpečilo, že testy ještě překontroluje validační komise. Konečné výsledky mají být zveřejněny 19. května. (ms)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*