Loni hasiči vyjížděli k zásahům každou půlhodinu. V kraji zachránili na dva tisíce lidí

REGION · HZS Olomouckého kraje za sebou mají velmi náročný rok, během kterého zaznamenaly bezmála devět a půl tisíce událostí, kde byli právě hasiči zapotřebí. Meziročně se tak statistika zvýšila o 2200 událostí, což je nárůst o 32 procent. Za tímto vysokým číslem je nejen zapojení hasičů do boje proti pandemii koronaviru, ale také vzrůstající čísla technických zásahů ve spojení s živelními pohromami, které náš region zasáhly. V přepočtu to znamená, že jednotky HZS vyjely každých 37 minut k zásahu na území kraje, při nichž zachránily téměř dva tisíce lidí a 3,5 tisíce jich evakuovaly.

Technické havárie

Dezinfekce zdravotnických zařízení patřila mezi nejčastější činnosti v souvislosti s pandemií koronaviru. foto: HZS OLK

Technická pomoc a záchrana osob a zvířat jsou podle statistik nejčastějšími událostmi, které hasiči v kraji řeší. Loni jich evidovali téměř 6 tisíc. A jejich počet rok od roku stoupá. Plošné mimořádné události během několika hodin v terénu zaměstnávají stovky profesionálních i dobrovolných hasičů a jsou tak pro jednotky velmi náročné. Loni řešily především vichřice na Jesenicku a Přerovsku, bleskové povodně na Uničovsku a Šumpersku a povodně na řece Bečvě. Mezi technické pomoci však také patří zásahy, jako je například otevření bytu, vyproštění osob z výtahu nebo likvidace obtížného hmyzu.

Úniky nebezpečných látek a dopravní nehody

Více výjezdů hasiči zaznamenali i v případě úniků nebezpečných látek. Těchto událostí řešili 358 oproti 311 v předcházejícím roce. Počet dopravních nehod, které si vyžádaly zásah hasičů, loni klesnul díky menšímu provozu na silnicích. Celkový počet událostí na komunikacích činil 1175.

Požáry

Loni hasiči vyjeli k 827 požárům. Zachránili při nich 54 lidi, přes 1400 osob evakuovali. V přímé souvislosti s požárem loni zemřela jedna osoba, a to na konci září v hořícím bytě v Přerově. Hasičské jednotky na jaře zaměstnávaly rozsáhlé lesní požáry kvůli výraznému suchu. Požár ‚s největší škodou hasiči řešili 21. října v Mikulovicích na Jesenicku, kde hořela skladovací hala s balíky slámy. Přímá škoda se vyšplhala na 18,5 miliónu korun. Díky včasným zásahům se hasičům podařilo uchránit majetek v hodnotě přesahující 350 miliónů korun.

Covid-19

Loni měla velký vliv na činnost Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje pandemie koronaviru. Hasiči museli plnit mnoho nových úkolů: míchali dezinfekci, distribuovali ji po celém kraji, dekontaminovali zdravotnická zařízení, prováděli testování obyvatelstva, zajišťovali chod mobilního odběrového týmu, trasovali kontakty, pomáhali v nemocnicích. To vše za nejpřísnějších hygienických pravidel, která ovlivňovala nejen zásahy v souvislosti s řešením pandemie, ale také všechny ostatní. Příslušníci i zaměstnanci sboru museli dodržovat striktní režimová opatření, aby byla zajištěna akceschopnost výjezdových jednotek a ty mohly plnit úkoly v souvislosti s bojem proti pandemii koronaviru. V konečném součtu napočítali 694 takovéto události.

KOPIS

Krajské informační a operační středisko během roku 2020 přijalo na tísňových linkách 112 a 150 téměř 123 tisíc hovorů, což v přepočtu znamená, že operátoři odbavili každé 4 minuty jeden hovor. Nejvytíženější byli na jaře na začátku pandemie a poté při vichřicích a povodních, kdy se provoz na tísňových linkách zvýšil na stovky hovorů za hodinu. (ms)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*