Alois Motýl má v Šumperku pamětní desku

ŠUMPERK · „Učitel klavírní hry, varhaník, zakladatel a dlouholetý sbormistr Šumperské- ho dětského sboru, svému Lojzíčkovi věnují jeho sborová děťátka“ – toto je text, který je na pamětní desce věnované Aloisu Motýlovi. Jak jsme již informovali, deska byla slavnostně odhalena minulou sobotu v aule Základní umělecké školy v Šumperku.

Během malé slavnosti nejeden účastník zamáčkl při vzpomínce na milo- vaného sbormistra slzičku, nechyběla kultovní „motýlovská“ skladba Kočár v oblacích, kterou na klavír zahrál Aloisův syn a jeho následovník u dirigentské sborové taktovky Tomáš Motýl, a Lojzíčkova oblíbená Pod tím naším okénečkem.

Za vznikem vzpomínkového místa stojí bývalí členové sboru, kteří se na desku složili. „Vše začalo na koncertě k 90. narozeninám Aloise Motýla, ze kterého zůstal výtěžek z dobrovolného vstupného šest tisíc korun. Začali jsme hledat smysluplné využití peněz, a tak se zrodil nápad na pamětní desku. Zbytek peněz jsme získali opět od bývalých členů, kteří si ze sboro- vého života odnesli nádherné vzpomínky,“ uvedla jedna z iniciátorek akce Dagmar Ondráčková.

Alois Motýl se narodil 3. září 1929 v Želechovicích, do sborového nebe odešel 15. září 2013 v Šumperku. Narodil se do varhanického rodu. V letech 1943 – 1948 studoval na brněnské konzervatoři hru na varhany a klavír, poté si ještě doplnil další hudební a pedagogické vzdělání. Počátkem roku 1949 nastoupil na tehdejší hudební školu v Šumperku jako učitel klavírní hry a vedl do poloviny šedesátých let Pěvecké sdružení šumperských učitelek.

V roce 1962 založil a do roku 1994 vedl Šumperský dětský sbor. Poté, až do června 2012, působil jako hlasový pedagog tohoto tělesa, což představuje nepřetržitou práci v trvání rovných padesáti let. Pod jeho vedením se sbor v krátké době rozvinul do podoby mezinárodně respektovaného tělesa. Ve sborových řadách se vystřídaly více než dva tisíce zpěváků ovlivňovaných jeho pílí, obětavostí i osobitým humorem. Mnozí z nich se pravidelně rádi vracejí a projevují svou stálou sounáležitost.

Podobně působil na několik generací sbormistrů dětských sborů v celé České republice. Spolu s mnoha dalšími přáteli tohoto okruhu byl účasten neformálního hnutí, jež usilovalo o co nejtěsnější spolupráci mezi dět- skými sbory, jejich vedením i spřízněnou obcí hudebních skladatelů. V roce 1989 obdržel významnou Cenu Františka Lýska, v roce 2004 pak Cenu Bedřicha Smetany. Obě ocenění mu udělila Unie českých pěveckých sborů.

foto: MÚ ŠPK

Alois Motýl byl rovněž významným organizátorem hudebního života v Šumperku i okolí. V roce 1968 založil tradici přehlídek dětských pěveckých sborů regionu Zlatá lyra, byl iniciátorem vzniku festivalu Preludium, na kterém se od roku 1974 představují nadějní mladí umělci. Festival od roku 2015 nese jméno svého zakladatele – Preludium Aloi- se Motýla. V letech 1989 – 2001 proběhlo i z jeho přičinění sedm ročníků mezinárodního festivalu dětských sborů Krajina zpěvu. (vel)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*