Vozka

Dnes se podíváme opět do okolí Loučné nad Desnou, pro změnu na místo, které je široce známé. Pro ty, kteří jej neznají nebo si o něm chtějí osvěžit informace, přinášíme aktuální tip na výlet. Mezi Ramzovou, Červenohorským sedlem a Brannou se nachází hora Vozka. Se svojí nadmořskou výškou 1377 metrů jde o druhý nejvyšší vrchol v Keprnické vrchovině a osmý největší Hrubého Jeseníku. Jsou zde také zajímavé skalní útvary. Vrcholová skála, která je složená z tmavého staurolytického svoru, má výšku sedmi metrů. Z hory je kruhový rozhled zejména na Branensko, Staroměstsko a také Králický Sněžník. Za mimořádně příznivého počasí jsou prý vidět i Krkonoše a Beskydy. Na svazích je také několik srubů (Hášovna, Knížecí, Formanka) a na vrcholu se nachází geodetický bod. U obce Loučná nad Desnou ve Slezsku se k nebi vypíná osmý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku. 1 377 metrů vysoký Vozka je součástí národní přírodní rezervace Šerák – Keprník a z přírodního hlediska je velmi cennou lokalitou, v jejíž vrcholové partii se nachází hezká rašeliniště, takzvaná vrchoviště, nejvýše položená v celém pohoří.

Kudy na místo

Přístup je možný z několika směrů. Nejjednodušší je z červené hřebenovky mezi Keprníkem a Vřesovou studánkou. Lze odbočit v sedle pod Vřesovou studánkou po zelené značce nebo po žluté značce z Trojmezí. Hodnotný, ale náročný výstup je možný i z Branné, a to opět po žluté či zelené značce.

Pověst o vzniku

Ke vzniku vrcholové skály se váže spousta pověstí. Podle nejznámější z nich zde zkameněl vozka s povozem za trest. Za hladomoru zde totiž na radu ďábla podkládal v měkkém terénu kola vozu bochníky chleba. Po jeho nehodném činu se strhla se ohromná bouře a vozka i s koňmi a povozem se proměnil v kámen. Zkamenělého vozku připomíná právě vrcholová skála. Další skalní útvary zase připomínají ony pecny chleba. Přes vrchol vede naučná stezka Šerák – Keprník – Vozka, takže si tady na své přijdou i ti, kteří se chtějí dozvědět něco nového. Zajímavostí také je, že asi 500 metrů severně od skály se rozkládá nejvýše položené vrchovištní rašeliniště neboli vrchoviště v Hrubém Jeseníku. Tak hezký výlet! (vel)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *