Rozhledna Křížová hora

Dnes se podíváme opět do výšin, a to na místo v Hanušovické vrchovině nedaleko obce Červená Voda. Tam se totiž tyčí na stejnojmenném vrcholku železobetonová rozhledna Křížová hora. Tu tvoří přízemní otevřený ochoz zakončený oblou střechou a věž s krytým vyhlídkovým patrem ve výšce 25 metrů. Celková výška rozhledny je pak 34 metrů. Na tomto místě dřív stávala výletní restaurace a kostelík. K němu vedla křížová cesta, která dala kopci název.

Historie místa

První zmínky o Křížové hoře u Červené Vody jsou z roku 1653. Pravděpodobně byla pojmenována podle kříže, který tu stával. Roku 1813 se sem konalo velké procesí po vítězné bitvě nad Napoleonem u Lipska. Roku 1833 zde byl postaven dřevěný kostelík Proměnění Páně, později po požáru větší s plechovou střechou. Pískovcovými kříži byla osázena malovaná křížová cesta. U kostela byla roku 1923 vybudována i chata pro návštěvníky a poutníky. Poutě se konaly 26. června a 6. srpna. Po odsunu německého obyvatelstva po roce 1945 došlo k pomalému úpadku místa, prostor za Křížovou horou byl vyhlášen armádním cvičištěm, od roku 1969 do roku 1990 pak sloužil sovětské armádě. Došlo tak k úplné devastaci místa.

Kudy na místo

Máte-li k dispozici auto, zaparkujte v Šanově u kostela nebo u obecního úřadu, odkud na Křížovou horu dojedete na kole nebo dojdete pěšky. Nejbližší přístup od Červené Vody je po žlutém turistickém okruhu, od centra obce zhruba dva kilometry, mírnější výstup je od Šanova po stejné žluté značce asi tři kilometry. Zajímavostí také je, že z rozhledny lze vidět čtyři další jiné rozhledny. Zhruba na jihozápadě Lázek, severozápadně Suchý vrch a severně rozhlednu na Klepém a nedaleký Val u Králík. Tak hezký výlet! (vel)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*