Nenecháváte státu příspěvek na bydlení?

Podle statistiků si příspěvek zapomíná vzít od státu 40% občanů, ztoho až 80 % seniorů, kteří by mohli dostávat tisíc i více korun. Proč? Lidé neví, že mají na takový příspěvek nárok. Zejména pro seniory je postup pro jeho získání trochu složitější.

Na příspěvek má nárok každý, každá rodina, jejíž náklady na bydlení přesahují 30 % jejího čistého příjmu. Do čistého příjmu se počítá všechno kromě majetku. Příklad – důchodce má čistý příjem 13 000 korun, z toho 30 % činí 3900 korun. Pokud tedy jeho náklady na bydlení přesahují 3900 Kč, má nárok na příspěvek na bydlení podle tabulek, což by mohlo být až 1700 měsíčně.

Manželé – důchodci bydlící v rodinném domku mají společný příjem 23 000 korun. Jejich náklady na bydlení mohou být až 6900 Kč. Když jsou, řekněme, 7500 korun, mohli by dostávat příspěvek podle tabulek 145 Kč měsíčně.

Co se do nákladů na bydlení počítá? Výše nájmu podle smlouvy o pronájmu. Ti, co bydlí v nějakém bytě bez nájemní smlouvy, o příspěvek žádat nemohou. U bytů či domků v soukromém vlastnictví je zákonem určena měsíční výše srovnatelných nákladů 2100 pro jednoho, 2900 pro dva a dál podle tabulek. Na pevná paliva pro vytápění bytu měsíčně 790 pro jednoho, 1090 pro dva a dále dle tabulek. A pak se do nákladů počítá vše, co s užíváním bytu souvisí – voda, elektřina, plyn, odpad, úklid, výtah, společná anténa a další.

Při současném avizovaném zdražení plynu a elektřiny se očekává, že právě takto bude poskytován příspěvek občanům žijícím na hranici chudoby.

Pokud chcete požádat o příspěvek na bydlení, musíte se obrátit na úřad prá- ce. Postupuje se následovně. Nejprve si zkuste spočítat náklady na bydlení. Pokud převyšují 30 % příjmů (tedy zpravidla důchodu), měli byste na něj mít nárok. Po zdražení v listopadu bude situace jiná, ale to na pokusu nic nemění. Vyplňte formulář Žádost o příspěvek na bydlení a pak Doklad o výši nákladů na bydlení. Tiskopisy jsou na webu úřadu práce.

Kdo nemá přístup na internet či neovládá práci s počítačem, tiskopisy si vyzvedne na ÚP, v případě potřeby pak může požádat úředníky na pobočce, kteří by vám měli pomoci. Úředníci jsou tam pro nás, ne opačně. Ne- zapomeňte si vzít občanský průkaz, výši čtvrtletního příjmu (například vý- pis z účtu nebo důchodové složenky), doklady o nákladech na bydlení a případně nájemní smlouvu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*