Slavná jména minulosti na Závodu míru v Jeseníkách

Hned několik slavných cyklistů z minulosti se sjelo do Jeseníku, aby světu jako sportovní ředitelé týmů ukázali talentované jezdce do 23 let. Závod míru je jedním ze čtyř etapových podniků prestižního Poháru národů a přivítal absolutní světovou špičku této věkové kategorie.

Mezi manažery jsou úspěšní jezdci z Tour de France, Giro d´Italia, Vuelty i světových šampionátů. „Reprezentační týmy považují na tuto kategorii za přestupní stanici do světa velké cyklistiky, proto angažují kvalitní manažery i z řad bývalých závodníků,“ všímá si Leopold König, bývalý špičkový jezdec a ředitel Závodu míru.

Do Jeseníků přijela i šestice Mexičanů, které vede Lotyš Peteris Ugrjumovs. Během aktivní kariéry jezdil pod jménem Pjotr Ugrjumov a jeho jméno lze najít v celkových výsledkových listinách na stupních vítězů v Giro d’Italia i Tour de France, v obou závodech má na kontě i etapové vítězství. Na Závodě míru v roce 1988 skončil třetí.Českou reprezentační šestici vede Tomáš Konečný, devátý muž z MS v roce 2000, o rok později vyhrál 16. etapu na Vueltě. Závodil i na Tour de France. Ve startovním poli je i druhý český výběr startující pod hlavičkou Sazka Regional Team, který vedou
Petr Klouček a Petr Dlask, oba medailisté z mistrovství světa v cyklokrosu.

Dvě bronzové medaile z MS v cyklokrosu má i sportovní ředitel Belgičanů Sven Vanthourenhout. Třetím místem na Tour v roce 2011 se chlubí Lucemburčan Fränk Schleck. Na českých silnicích se dařilo také německému sportovnímu řediteli Ralfu Grabschovi, druhému muži Závodu míru z roku 1994, o devět let později byl druhý také na Ytong Bohemia Tour.
Polsko vede další známé jméno – Tomasz Brożyna. Ten je prvním polským jezdcem, který dokončil všechny tři největší podniky roku Tour de France, Vueltu i Giro, ještě předtím skončil v roce 1992 druhý na Závodu míru.

Jedním z nejzvučnějších jmen je Švýcar Michael Albasini. V roce 2002 vyhrál ME do 23 let, má etapové vítězství z Tour i Vuelty. Své následovníky vede i Dán Andres Lund, který startoval na Giru, Slovince zase Martin Hvastija, vítěz jedné z etap na ZM v roce 2004.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*