Pavel Hegedüs: „Bylo mi líto, že by se koupaliště mělo prodávat nebo bourat.“

Bylo to takové nic moc koupaliště. Se školou sem děti jezdily na školu v přírodě, koupání v nečištěné vodě nikoho příliš nelákalo. Dnes se lidé na Vlčí důl opakovaně vracejí nejen kvůli koupání, ale také kvůli kultuře a sportu, kterým areál celé prázdniny žije. „Zahajovali jsme 27. června plážovým volejbalem a pak každý týden až do 28. srpna jsme měli nachystaný víkendový program,“ zhodnotil končící sezónu Pavel Hegedüs z Bludova, který koupaliště s podtitulem „přírodní“ provozuje posledních devět let. Společně s obecním úřadem, který objekt vlastní, se mu pokoušejí vrátit původní věhlas a zašlou slávu.

Vladimíra Bartoňová

Jak stará je vlastně historie zdejšího koupaliště?

Před sedmi lety jsme si připomněli 50. výročí vniku. Na počest tisíce hodin dobrovolníků, kteří tuto vodní plochu tenkrát budovali, jsme se to rozhodli oslavit Slavnostmi koupaliště. Letos byly posedmé a v duchu vodní olympiády pro děti. Za tři roky to bude 60 let, co koupaliště vzniklo.

Jak dlouho jste s Vlčím dolem spojen vy?

Provozuji ho devět let, od roku 2011. Mám toto místo spojené s dětstvím a rád jako Bludovák a místní patriot. Bylo mi líto, že by se mělo prodávat, přestavovat na ubytovnu nebo dokonce bourat. Tak jsem do toho s obcí šel. Společně pečujeme o areál, zvelebujeme hotel. Jedno patro budovy už máme zrekonstruované, letos je na řadě hospoda a ještě zbývá přestavba prostředního patra na další pokoje. Jedeme hlavně přes letní sezónu, jako doplňková služba ke koupališti.

Jak je to s kvalitou vody? A odkud ji vůbec berete, když jste na kopci?

V posledních pár letech se nám daří držet vodu kvalitní. Čistíme ji už od samotného přítoku, kde zdrojem není potok, ale les.

Takže lesní přítok?

Ano, starají se nám o něj místní chataři. V momentě, kdy přijde bouřka nebo hrozí znečištění, zastaví tok, pročistí ho a dál pouštějí jen čistou vodu… Napouštění trvá šest až sedm týdnů.

Měsíc a půl bazén napouštíte a pak se jen dva měsíce koupete?

Sezóna je od půlky května do konce prázdnin. Koupaliště ale od září nezavíráme, přestává fungovat pouze občerstvení. Přístup k vodě je nadále možný, na vlastní nebezpečí se zde mohou zájemci vykoupat kdykoliv. V celoroční oblibě ho mají například místní otužilci, kteří se chodí koupat i v lednu.

Zmínil jste prázdninový program. Čím ještě hodláte areál zatraktivnit?

Když tu v letní špičce máme 500 lidí, pořád je kde si zaplavat. A také za koupání nevybíráme vstupné – což oceňují hlavně starší lidé s vnoučaty. Chtěli bychom jim dopřát větší dětské hřiště a skluzavka do vody by také byla fajn.

Ale musíme postupně. Když nevybíráte vstupné, z čeho financujete provoz a údržbu?

Obec je stále majitelem celého areálu a investujeme společně. Ať už je to do budovy, zeleně nebo úpravy vody. Když sezóna nevyjde, šahá se do vlastní kapsy, ostatně jako na každém jiném koupališti.

Šel byste do provozování znovu?

Určitě, šel. Spoustu věcí člověk v životě udělal špatně, ale do Vlčího dolu bych jako provozovatel znovu šel. Pozn.: Pavel Hegedüs koupaliště nejen provozuje a oživuje sportovními a kulturními akcemi či festivaly, ale také se zapojuje do charitativních akcí. V sobotu 5. září se například ve Zvoli pořadatelsky spolupodílí na Dnu pro Izabelku, při němž se před místní sokolovnou rozvinou nejen soutěže a zábava pro děti, ale také atraktivní program pro dospělé, včetně ukázek výcviku psů, zásahové složky vězeňské služby nebo šermířů. Výtěžek poputuje rodičům zdravotně handicapovaného děvčátka. Pokud se nemůžete zúčastnit a přesto byste rádi pomohli, je možné přispět na sbírkový účet 288266382/0300 VS 20202017.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*